اصلاح طرح لبخند دندان و زیبایی خنده

اصلاح طرح لبخند دندان و زیبایی خنده

اصلاح طرح لبخند فرآیند بهبود ظاهر لبخند و داشتن لبخند زیبا از طریق یک یا چند روش زیبایی و اصلاح فرم و سایز دندان از قیبل لمینیت، روکش گذاری، باندینگ کامپوزیت، کاشت دندان و سفید کردن دندان است. در اصل، اصلاح طرح لبخند دندان فرآیندی است که انجام آن اختیاری است، در حالی که بازسازی و ترمیم کامل دندان ها فرآیندی است که باید انجام بگیرد.

 برای داشتن لبخندی زیبا هیچ گاه دیر نیس. اگر شما نیز از رنگ دندان های خود راضی نیستید و یا دندان های با فاصله ای دارید و یا حتی با شکستگی دندان مواجه شده اید میتوانید از روش اصلاح خط لبخند استفاده کنید. کلینیک دندانپزشکی سروش واقع در اصفهان به پشتوانه تجربه و دانش تیم تخصصی خود و برخورداری از متخصصان مجرب و همچنین استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و بهره‌گیری از مرغوب‌ترین مواد و هزینه‌های قابل قبول و مناسب، بهترین نتایج ممکن را در زمینه دندانپزشکی به بیماران ارائه می‌دهد.
برای دریافت مشاوره و رزرو نوبت از کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی سروش با شماره تلفن 03132298102 تماس بگیرید.همچنین می‌توانید سوالات خود را در زمینه ی خونریزی لثه در اینجا با ما در میان گذاشته و پاسخ خود را در سریع‌ترین زمان ممکن از متخصصین ما دریافت کنید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند چیست؟

به منظور انجام اصلاح طرح لبخند، ظاهر صورت، رنگ پوست، دندان (رنگ، طول، عرض، شکل و نمای دندان )، بافت لثه و لب ها برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا در نظر گرفته می شود. اصلاح طرح لبخند دندان به دلایل مختلف و با روش های متفاوتی توسط دندانپزشک زیبایی، صورت می گیرد. مراقبت‌هاي خانگي و رعايت بهداشت دهان و دندان، در کنار مراجعه منظم به دندانپزشک زیبایی به تعداد حداقل دو بار در سال، اهميت بسيار زيادي در سلامت دندان‌ها دارد. مسواک زدن و کشيدن نخ دندان، مهمترين عادت‌هاي روزانه براي سلامت و بهداشت دهان و دندان هستند. مسواک زدن و کشيدن نخ دندان به روش صحيح و اصولي، و یادگیری روش استفاده از نخ دندان ارتودنسی نه تنها دندان‌ها و لثه‌ها را در برابر بيماري محافظت مي‌کند، بلکه جمعيت باکتري‌هايبيماري‌زايي که عامل بروز ساير بيماري‌ها در بدن مي‌شوند را نيز کاهش مي‌دهد.

ونیر دندان در طول سال‌های گذشته بطور چشمگیر در دندانپزشکی زیبایی توسعه پیدا کرده است. به این ترتیب امروزه از سیستم‌های جدیدتر ونیر دندان که با استفاده از مواد پرسلاین ساخته شده و بسیار شبیه به مینای دندان هستند، برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها استفاده می‌شود. این شرایط به معنی این است که لامینت دندان به صورت یک جسم خارجی در دهان قابل تشخیص نبوده و به خوبی با طرح لبخند فرد هماهنگ می‌شود. سیستم‌های مدرن ونیر دندان همچنین نیازمند ایجاد تغییر زیاد در وضعیت دندان‌ها برای کار گذاشتن نیستند. در حقیقت مینای دندان از اهمیت زیاد در حفظ سلامت دندان برخوردار بوده و لازم است تا حد ممکن با استفاده از سیستم‌های مدرن بدون وارد شدن آسیب به مینا امکان دستیابی به نتایج درمانی و زیبایی مورد نظر بیمار فراهم شود.

 
 

انواع شیوه های اصلاح طرح لبخند


 

اصلاح طرح لبخند معمولاً شامل چند عمل زیبایی و ترمیمی می‌شود که به نقاط قوت و ضعف لبخند و دندان‌های شما بستگی دارد. هنگامی که با دندانپزشک درباره اصلاح طرح لبخند مشورت می‌کنید، او در عین در نظر گرفتن ظاهر صورت، رنگ مو، رنگ پوست، دندان‌ها و لب‌هایتان جنبه‌های قابل اصلاح در لبخند شما را لحاظ می‌کند. تمام عمل‌های اصلاح طرح لبخند بر اساس آنچه که بیماران دوست دارند در لبخند خود تغییر دهند، برنامه‌ریزی می‌شوند. اصلاح طرح لبخند می‌تواند شامل هر یک و گاهی اوقات ترکیبی از عمل‌های دندانی زیر باشد:

 • تعویض دندان‌های از دست رفته با ایمپلنت‌های دندانی , بریج‌ها , یا دندان مصنوعی  تغییر رنگ دندان با سفید کردن دندان, روکش‌های دندانی , یا ونیرهای پروسلین
 •  تعویض آلیاژهای پر کردن دندان با آلیاژهای طبیعی‌تر و همرنگ دندان
 • ترمیم دندان‌های کج یا فاصله‌دار با ونیرهای پروسلین یا ارتودنسی شفاف و بریس‌ها
 •  اطمینان حاصل کردن از قرار گیری دندان در جای مناسب نسبت به سایر دندان‌ها از لحاظ طول
 • تغییر خط لثه برای به دست آمدن لبخندی جذاب تر با تغییر قوس لثه

مزایای دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی


 

بستن برخی فضاهای بین دندانی باز بدون درمان ارتودنسی

photo_2017-05-21_15-29-oo24

 • هزینه پایین‌تر نسبت به درمان ارتودنسی
 • انجام‌پذیر بودن در یک جلسه ویزیت
 • عدم تراش دندان جهت بازسازی آن
 • قابل برگشت بودن دندان

تغییر شکل یا تصحیح شکل دندانهای بدفرم

photo_2017-05-20_11-25-00

 • حداقل تراش یا عدم تراش دندان‌های مذکور
 • عدم نیاز به روکش و آسیب به بافت سالم دندان
 • انجام درمان در یک جلسه
 • هزینه کمتر

سفید کردن و بازگرداندن رنگ طبیعی دندان‌های بدرنگ

photo_2017-05-21_15-2iii9-24

 • عدم نیاز به روکش و تراش ساختار دندان
 • هزینه پایین تر نسبت به روکش
 • قابل انجام بودن در یک جلسه در اکثر موارد

روند انجام کار روش های مختلف اصلاح طرح لبخند


 

روند انجام کار روش های مختلف اصلاح طرح لبخند

چه ویژگی هایی از دندان خود را دوست دارید و چه ویژگی هایی از آن را دوست ندارید؟ بعضی از ویژگی های لبخند شما که دندانپزشک  یا متخصص زیبایی دندان با شما آنها را بررسی می کند و با روش اصلاح طرح لبخند زیبا بهبود پیدا می کند از قرار زیر است:

 • رنگ دندان: مواد پرکننده کامپوزیت دندان هم رنگ دندان را می توان جایگزین مواد پرکننده نقره ای رنگ یا آمالگام کرد، در حالی که سفید کردن(بلیچینگ) دندان باعث بهبود رنگ دندان های لکه دار یا کند شده بعد از ارتودنسی دندان می شود.  سفید کردن دندان‌ها یا بلیچینگ دنداناست که در آن بد رنگی‌ها و رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده و حتی بعضی بد رنگی‌های ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه می‌کند.رنگ دندان در طول مراحل ارزیابی و آماده سازی روش های مختلف از قبیل روکش گذاری، بریج دندان، باندینگ کامپوزیت دندانی و کاشت دندان از اهمیت زیادی برخوردار است. در هنگام در نظر گیری رنگ دندان به خاطر داشته باشید که دندان تیره یا رنگ پریده ظاهر یک دندان پیر را دارد. طراحی طرح لبخند زیبا متشکل از دندان های سفید و درخشان باعث جوان تر به نظر رسیدن فرد می شود. رنگی که دندان پزشک برای سفید کننده دندان و روکش گذاری دندان انتخاب می کند با توجه به رنگ صورت و موی فرد و با دقت زیاد ارزیابی می شود. دندان پزشکان زیبایی در پیدا کردن تعادل بین ارائه یک لبخند با دندان های زیبا و سفیدتر و درخشان تر برای شما و حفظ رنگ طبیعی دندان مهارت دارند.
 • هم طراز بودن و فاصله مناسب: دندان هایی که کج شده اند، همپوشانی شده اند یا بین انها شکاف وجود دارد را می توان با استفاده از درمان ارتودنسییا ارتودنسی نامرئی صاف و اصلاح کرد و با روکش دندان بهبود بخشید. در واقع با تقبل هزینه ارتودنسی میتوانید دندان هایی زیبا و مرتب داشته باشید.
 • دندان های افتاده: یک یا چند دندان افتاده شما تاثیری منفی بر لبخند زیبای شما دارند و همچنین بر نحوه گاز گرفتن شما تاثیر گذار هستند و احتمال پوسیدگی دندان ها را زیاد می کنند، به همین دلیل جایگزین کردن دندان را بخش جدایی ناپذیر درمان زیبایی اصلاح طرح لبخند دندان می کنند. باروش کاشت دندان، بریج یا روکش گذاری جزئی می توان دندان های افتاده را تعویض کرد. در گذشته، دندان‌های مصنوعی و بریج‌های ثابت دندانی، گزینه‌های رایج برای پُر کردن جای دندان‌های افتاده و فواصل زیاد بین دندان‌ها به شمار می‌رفتند. اما در سال‌های اخیر، ایمپلنت دندان به یک جایگزین بسیار متداول برای دندان مصنوعی و بریج تبدیل شده است. گسترش سریع استفاده از روش کاشت دندان تا حدودی به خاطر ظاهر طبیعی‌تر و زیباتر آن نسبت به دندان مصنوعی است. اما با وجود آنکه ایمپلنت دندان قطعاً نتایج زیباتر و طبیعی‌تری را برای فرد حاصل می‌کند، جایگزینی دندان‌های از دست رفته با ایمپلنت دندان فقط به خاطر زیبایی آن نیست. وقتی که یک دندان می‌افتد، استخوان فک که از آن دندان حمایت می‌کند، شروع به تغییر شکل و از هم پاشیدن می‌کند و در صورتی که تعداد دندان‌های از دست رفته زیاد باشد، این می‌تواند بر ساختار صورت از جمله شکل فک و مفاصل و ماهیچه‌های آن تأثیر نامطلوبی داشته باشد. علاوه بر آن، جای خالی دندان‌های افتاده بر دندان‌های باقیمانده نیز تأثیر منفی می‌گذارد و باعث جابه‌جا شدن آنها و ایجاد مشکلاتی در انطباق دندان‌های بالا و پایین بر روی هم می‌شود. این تغییرات می‌تواند منجر به ناتوانی در جویدن صحیح غذا و بروز سوء تغذیه شود. به همین دلیل است که بهتر است دندان‌های افتاده یا کشیده شده، هر چه زودتر جایگزین شوند.
 • هماهنگی و تعادل: دندان کج، شکسته و لب پر شده و نامسطح را می توان برای بهبود ظاهر دندان ها اصلاح کرد.
 • گونه ها، لب ها و لبخند پرتر (اصلاح لبخند لثه ای): صورت نامتناسب یا پیر را می توان با روش های مشخصی در طبقه بندی اصلاح طرح لبخند دندان بهبود بخشید یا جوان ساخت که شامل ارتودنسی و جراحی دهان، فک و صورت می شود.

دندان پزشک زیبایی خنده و دندان برای ایجاد یک برنامه درمانی برای شما که انتظارات شما از اصلاح طرح لبخند را برآورده می سازد، با شما مشورت می کند. این برنامه درمانی شامل روش های ترمیم و زیبایی متعددی است که می تواند شامل روش بلیچینگ دندان، باندینگ کامپوزیت، روکش گذاری، ارتودنسی، جراحی دهان، فک و صورت و درمان لبخند لثه ای باشد.

نکات مهم قبل از اصلاح


 

نکات مهم قبل از اصلاح

علاوه بر رنگ، هم طرازی و ردیف کردن دندان درحوزه زیبا شناسی خنده شما (دندان های بالایی و پایینی که در هنگام لبخند زدن مشخص می شود)، دندان پزشک زیبایی ویژگی های متعددی از دندان ها و لبخند زیبای شما را در حین برنامه ریزی برای اصلاح طرح لبخند دندان مورد ارزیابی قرار می دهد. این ویژگی ها از قرار زیر می باشند:

 • طول دندان: دندان های بلند به فرد ظاهر جوان تری می دهند. افزایش سن باعث فرسودگی می شود که نتیجه آن دندان های کوچکتر است و یکلبخند لثه ای نیز باعث می شود که دندان ها کوچک تر به نظر برسند. تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای برای دندان های کوچک تر شامل فرم دهی و افزایش طول دو دندان مرکزی جلو با روکش های چینی و باندینگ کامپوزیت می شود. در صورتی که لبخند لثه ای دارید، دندان پزشک زیبایی شما برای اصلاح لبخند لثه ای و افزایش نمایان بودن دندان ها با استفاده از روش های دندان پزشکی لیزری برنامه درمانی را ارائه می کند. همچنین، در صورت نیاز برای افزایش طول عاج برای اصلاح لبخند لثه ای به متخصص بیماری های لثه ارجاع داده می شوید. افزایش طول دندان نیز بر ظاهر کلی صورت شما تاثیر گذار است. برای مثال، دندان های شکیل، بلند و مربعی شکل در یک صورت باعث می شود که فرد لاغرتر به نظر برسد.  هزینه لبخند لثه ای برای هر بیمار متفاوت است و حتی هر دندان پزشک هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای را متفاوت از دیگری طلب می کند. با این حال، هزینه های اجتماعی و عاطفی لبخند لثه نمای شما بسیار بیشتر از هزینه اصلاح لبخند لثه نما است.  مقدار هزینه اصلاح لبخند لثه ای در کلینیک ما پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.
 • خط لبخند: خط لبخند خطی خیالی است که لبه های دندان های بالایی امتداد پیدا می کند و در وضعیت ایده ال باید مشابه انحنای لب پایینی شما در هنگام لبخند زدن باشد. این نقطه ارجاع استاندارد برای اصلاح لبخند لثه ای و اصلاح طرح لبخند دندان برای کمک به تعیین میزان طول دندان های شما مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تناسب دندان: دندان پزشک زیبایی شما دندان های شما را معاینه می کند تا متوجه شود که آیا نسبت به یکدیگر تناسب دارند یا خیر. اغلب افراد یک لبخند زیبا را لبخندی در نظر می گیرند که در آن دو دندان مرکزی جلو غالب هستند و نسبت عرض به طول آنها 4 به 5 است. این تناسب راهنمای طول و عرض دندان های دیگر در ناحیه زیباشناسی دندان به منظور متعادل به نظر رسیدن خط لبخند است.
 • بافت و مشخصات دندان: دندان پزشک های زیبایی که اصلاح طرح لبخند را انجام می هند در زمینه ترکیبی کارایی و زیبایی تخصص دارد. یک دندان پزشک ماهر می تواند روکش های شما را طوری ایجاد کند که ظاهری مردانه تر یا زنانه تر داشته باشید و همچنین با ظاهر دندان های طبیعی یا دندان هایی که در تصاویر مشاهده کرده اید، انطباق داشته باشد.
 • کاشت دندان غالباً بهترین روش برای جایگزینی دندان از دست رفته است و در زیبایی لبخند تاثیر دارد. ارتودنسی نیز بر زیبایی لبخند تاثیر دارد و گاهی دو درمان ارتودنسی و ایمپلنت برای زیباتر کردن لبخند در کنار هم استفاده میشود.

چگونگی انجام


چگونگی انجام

 

قبل از اینکه دندان پزشک زیبایی برای اصلاح طرح لبخند دندان یک برنامه درمانی ایجاد کند، سلامت دهان و دندان شما باید بررسی شود. دندان پزشکزیبایی دندان ها، لثه ها و ساختار دندان به طور کامل معاینه می کند تا تعیین کند که آیا شما برای انجام روش اصلاح آماده هستید یا خیر. در صورتی که در معاینه مشخص شد که مشکل دهان و دندان مثل بیماری لثه یا چفت نشدن دندان ها روی هم را دارید، باید قبل از انجام اصلاح طرح لبخند دندان، مشکل خود را برطرف سازید. از آنجایی که درمان چفت نشدن دندان های روی هم اغلب یا کل دندان ها را در بر می گیرد، به آن باسازی کامل دهانی گفته می شود. با وجود اینکه بازسازی کامل دهانی وقت بیشتری می گیرد، بیماران معمولا از تغییرات حاصله رضایت دارند، زیرا بخش هایی از اصلاح طرح لبخند دندان مثل بهبود ظاهر خنده شما بخشی از این فرآیند است. وقتی برنامه درمانی اصطلاح طرح لبخند شما آماده شد، متخصصین دندان دیگر نیز درگیر خواهد شد. این متخصصین شامل تکنسین دندان آزمایشگاه، متخصص دندان، متخصص عصب کشی، متخصص بیماری های لثه، متخصص ارتودنسی یا جراح دهان، فک و صورت می شود. بخشی جدایی ناپذیر فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان پیش نمایش نتایج بالقوه ای است که قبل از شروع درمان ارزیابی می کنید. دندان پزشک های زیبایی با استفاده از تنوعی از فن آوری های مخصوص دندان تغییراتی که انتظار دارید بر روی طرح لبخند شما صورت بگیرد را به شما نشان می دهد. برای مثال، در طول ارزیابی بهداشت دهان و دندان به منظور قرار دادن روکش، دندان پزشک زیبایی یک قالب گچی از دندان های موقتی ایجاد می کند تا نیازمندی های فرآیند شما را با دقت به تکنسین آزمایشگاه انتقال دهد. قالب های گچی و موقتی دندان ها همچنین پیش نمایش نتیجه مورد انتظار اصلاح طرح لبخند را برای شما عرضه می کنند تا شما را خاطر جمع سازند که از برنامه درمانی پیشنهادی رضایت خواهید داشت.

ماندگاری


 

ماندگاری

روش های دندان پزشکی زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری در طول زمان است. برای مثال، سفید کردن دندان باید گاهی اوقات تکرار شود تا درخشان بودن دندان ها ماندگار باشد و حفظ شوند. دندان های مصنوعی چینی ممکن است لب پر شده یا بشکنند و به تعویض نیاز داشته باشند. زیبایی دندان با کامپوزیت دائمی ممکن است لک بیفتد و باید بهبود پیدا کد یا تعویض شود. روکش های دندان عموما باید پس از 10 تا 15 سال تعویض شوند. اصلاح طرح لبخند لثه ای نیز باید در طول زمان بهبود پیدا کند. سازنده اجزای زیبایی دندان، تکنسین آزمایشگاه و موادی که پزشک مورد استفاده قرار می گیرند نیز بر میزان دوام و ماندگاری اصلاح طرح لبخند دندان شما تاثیر گذار هستند. به منظور بدست آوردن نتایج بهینه، در انتخاب دندان پزشک زیبایی دقت خاصی داشته باشید و در مورد موادی که می توان مورد استفاده قرار داد پرس و جو کنید.

هزینه


 

هزینه

مدت درمان و هزینه اصلاح طرح لبخند دندان به دندان پزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چند برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده تری نیاز باشد قیمت اصلاح طرح لبخند و هزینه درمان نیز افزایش می یابد. داشتن دندان های سالم، زیبا و ردیف باعث می شود شما دارای لبخندی زیبا باشید. امروزه به لطف پیشرفت های دندان پزشکی هر فردی با هر مشکل دندانی می تواند اقدام به اصلاح طرح لبخند دندان نماید، برای ماندگاری این ترمیم ها باید مراقبت های بعدی از آنها به درستی صورت بگیرد.

سوالات متداول


 

 آیا من کاندید مناسبی برای اصلاح طرح لبخند محسوب می‌شوم؟

بخاطر انعطاف پذیری بالای اصلاح طرح لبخند  تقریبا همه می‌توانند کاندید اصلاح خط لبخند باشند. هرچند، اگر درگیر بیماری‌های زمینه‌ای دهان و دندان همچون بیماری لثه هستید، باید به دنبال مراقبت‌های درمانی برای این بیماری باشید پیش از آنکه به فکر انجام عمل‌های زیبایی بیافتید. دندانپزشک می‌تواند کاملاً لبخند شما را بررسی کند تا تشخیص دهد آیا واجد شرایط هستید یا خیر؟

آیا برای این عمل محدودیت سنی وجود دارد؟

در بیشتر بخش‌ها، هیچ محدودیت سنی‌ای برای درمان‌های زیبایی دندان وجود ندارد. تا وقتی که از سلامت دهانی خوبی برخوردار باشید و بتوانید بطرز بی‌خطری تحت عمل قرار بگیرید، می‌توانید از اصلاح طرح لبخند بهره ببرید.

آیا نوجوانان نیز می‌توانند از اصلاح طرح لبخند استفاده کنند؟

بله، بسته به فرآیندهایی که می‌خواهند انجام شود. برای مثال، آکادمی دندانسازی اطفال آمریکا توصیه می‌کند کودکان باید تا سن 14 الی 15 سالگی صبر کنند تا بتوانند از بلیچینگ استفاده کنند. می‌توانید در مورد خدمات مورد نظر خود با دندانپزشک صحبت کنید و وی نیز می‌تواند بهترین طرح درمان را برای شما پیشنهاد کند.

معمولاً چه فرآیندهایی همراه با اصلاح طرح لبخند انجام می‌شود؟

طیف وسیعی از فرآیند زیبایی با طرح‌های درمانی اصلاح طرح لبخند همراه هستند، از جمله ونیرهای پروسلین، سفید کردن دندان، باندینگ دندان و تصحیح خط لثه. برخی بیماران تحت درمان ارتودنسی با ارتودنسی شفاف یا بریس‌های فلزی نیز قرار می‌گیرند.

چه تعداد درمان را می‌توان در کنار اصلاح طرح لبخند انجام داد؟

هیچ محدودیتی در مورد تعداد درمان‌هایی که می‌توانید در طرح درمان خود بگنجانید وجود ندارد. شاید دو یا سه عمل برای رسیدن به نیاز شما کافی باشد. هرچند، دندانپزشک به شما بهترین شیوه رسیدن به اهداف زیبایی‌تان را توضیح خواهد داد. به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات، انجام درمان‌ها در ترتیب بخصوصی باعث حصول نتایج زیباتری خواهد شد.

آیا راهی برای پیش‌ نمایش نتایج درمان هست؟

بسیاری از دندانپزشکان از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای در کار خود استفاده می‌کنند. نرم‌افزارهای طراحی لبخند بصورت کامپیوتر به دندانپزشکان اجازه می‌دهد تا از نتایج مورد انتظار پیش نمایشی را به شما نشان دهند. با دندانپزشک خود در مورد ابزارهایی که در حین اصلاح طرح لبخند استفاده خواهد کرد، صحبت کنید.

آیا اصلاح طرح لبخند درد دارد؟

اکثر عمل‌های زیبایی دندان، دردی ندارد (یا درد خیلی کمی دارد). برخی بیماران در هنگام نصب ونیرهای پروسلین یا روکش‌های دندانی فشار خفیفی را روی دندان خود حس می‌کنند. بیشتر بیماران می‌گویند که بی‌حسی موضععی برای راحتی آنها در طول عمل کافی بوده است. هرچند اگر اضطراب دندانپزشکی دارید، می‌توانید در مورد گزینه‌های آرامش بخش با  دندانپزشک خود صحبت کنید.

چگونه می‌توانم نتایج را حفظ کنم؟

موثرترین راه برای حفظ نتایج اصلاح طرح لبخند انجام اقدامات مناسب برای بهداشت دهانی است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌تواند استحکام و دوام دندان‌های شما را تا آخر عمر تضمین کند. همچنین می‌توانید با خودداری از مصرف غذاهای با رنگ تیره همچون شراب، چای و قهوه از لکه شدن دندان‌هایتان جلوگیری کنید.

دستورالعمل جامع و کامل ارتودنسی

 

photo_2017-12-04_17-09-21

ارتودنسی از دو واژه یونانی ortho به معنای صاف و odonto به معنای دندان تشکیل می‌شود. ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌های دندان و صورت و رفع نامرتبی دندان‌ها، یا در اصطلاح تخصصی مال اکلوژن، می‌پردازد.  متخصص ارتودنسی باید در زمینه تشخیص مشکلات، تهیه طرح درمان، جایگذاری، استفاده و کنترل وسایل و تجهیزات اصلاحی مختلفی که برای مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح وضعیت لب‌ها و فک‌ها به کار برده می‌شود، از استعداد، دانش و مهارت بالایی برخوردار باشد تا در انتها هماهنگی و تناسب کاملی بین صورت و دندان‌ها به دست آید. عملاً هر فردی که از ناهنجاری‌های بایت و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌های خود ناراحت است، می‌تواند با بهره‌گیری از درمان ارتودنسی به لبخند دلخواه خود دست یابد. چنانچه بافت‌های نگهدارنده دندان (لثه و استخوان) سالم باشد، هیچ مشکلی برای شروع درمان ارتودنسی وجود نخواهد داشت.

فهرست مطالب [پنهان سازی]

متخصص ارتودنسی کیست؟

یک ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی، یک متخصص دندانپزشکی است که دوره‌هایی را در زمینه‌ی تشخیص، پیشگیری و درمان نامرتبی‌های دندانی و فک و صورت گذرانده است. تنها دندانپزشکانی که موفق به تکمیل این تحصیلات تخصصی پیشرفته شده‌اند را می‌توان متخصص ارتودنسی یا ارتودنتیست نامید.

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

ortodensitamam1

 •  هیچ وقت برای انجام ارتودنسی دیر نیست و ارتودنسی محدودیت سنی ندارد.
 •  هرچند اکثر بیماران ارتودنسی کودک یا نوجوان هستند، اما حدود 25 % از بیماران ارتودنسی را بزرگسالان تشکیل می‌دهند و به جرات می‌توان گفت که کلیه افرادی که در بازه سنی 70 ـ 40 سالگی برای درمان ارتودنسی به کلینیک‌های تخصصی مراجعه می‌کنند، در نهایت لبخندی از سر رضایت و با دندان‌های ردیف و مرتب به لب می‌آورند.
 •  فرایند اصلی بیولوژیکی که حرکت دندان‌ها را ممکن می‌کند، برای تمام متقاضیان سالم، صرف نظر از سن آنان، یکسان است.
 •  درهر حال به دلیل متوقف شدن رشد در بزرگسالان، روش‌های درمانی این گروه یا اهداف درمان آن با بیماران در حال رشد تفاوت دارد.
 • پیشرفت تکنولوژی در سال‌های گذشته ارائه درمانی موفق، موثر، راحت و قابل دسترس را به بیماران بزرگسال ممکن کرده است، که پیش از این قابل انجام نبود.
 • به خاطر بسپارید که هیچ‌گاه برای شروع درمان ارتودنسی و دستیابی به لبخند رویایی دیر نیست.

مال اکلوژن یا نامرتبی دندان‌ها چیست؟

ortodensitamam2

مال اکلوژن اصطلاحی تخصصی است که برای کج و نامرتب بودن، شلوغ و به‌هم فشرده بودن یا جلو بودن دندان‌هایی به کار برده می‌شود که به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد و به اصطلاح ناهنجاری بایت وجود دارد. منظور از اکلوژن ارتباط دندان‌ها با یکدیگر در زمان بستن دهان است. برای این که دندان‌ها عملکرد مناسبی داشته و به زیبایی روی هم قرار ‌گیرد، یا اصطلاحاً بایت مشکلی نداشته باشد، باید دندان‌ها کاملاً مرتب باشد و فک‌ها نیز ارتباط هماهنگی با هم داشته باشد. هرگونه انحراف ازاین ارتباط ایده‌آل منجر به مال اکلوژن یا به بیان ساده‌تر، ارتباط نامناسب بین دندان‌ها و یا فک‌ها، می‌شود. شایع‌ترین نوع مال اکلوژن دندان‌های کج، به هم فشرده، بی‌نظم و چرخیده، اوربایت شدید، دندان‌های جلوآمده، بایت قیچی یا دندان‌هایی است که هنگام بستن دهان روی هم قرار نمی‌گیرد.

علل نامرتب شدن دندان‌ها

ortodensitamam3

 •  اکثر موارد نامرتبی دندان‌ها ارثی است و شامل مشکلاتی مانند به‌هم‌فشردگی دندان‌ها، فاصله‌دار بودن دندان‌ها، دندان غائب یا اضافه، شکاف کام و لب (لب شکری) و ناهنجاری‌های مختلف فک و صورت می‌شود. البته بعضی از موارد مال اکلوژن نیز اکتسابی است.
 •  مشکلات دندانی گاهی پی‌آمد مکیدن انگشت شست، زبان زدن، بیماری‌های دندان، زود افتادن دندان‌های شیری یا از دست دادن دندان دائمی، تصادف یا ابتلا به عارضه‌های دیگر است.
 •  اگر چنین مشکلاتی درمان نشود، به تدریج تشدید خواهد شد. مسواک زدن و حفظ دندان‌های کج و به‌هم فشرده دشوار است و به عارضه‌هایی چون پوسیدگی دندان، بیماری لثه و در نهایت از دست دادن دندان دامن می‌زند.
 •  ناهنجاری بایت باعث ساییدگی غیرعادی سطوح دندان‌ها، دشوار شدن جویدن غذا و تحمیل فشار شدید به بافت لثه و استخوان نگهدارنده دندان می‌شود.

آیا کجی دندان‌ها به مرور زمان اصلاح می‌شود؟

خیر، بسیار بعید است که دندان‌های کج خود به خود و به مرور زمان ردیف و مرتب شود. در اکثر افراد پس از درآمدن نخستین دندان آسیاب دائمی، یعنی حدود 7 ـ 6 سالگی، فضای در دسترس برای درآمدن دندان‌های قدامی، حتی در صورت تداوم رشد، دیگر افزایش نمی‌یابد. در واقع این فضا به مرور کمتر می‌شود و وضعیت وخیم‌تر می‌شود. مطالعات نشان داده است که اکثر مشکلات بایت و دندان‌ها در صورت درمان نشدن، در گذر زمان تشدید می‌شود.

آیا در صورت ادامه داشتن رشد، نامرتبی دندان‌ها اصلاح خواهد شد؟

خیر، غیرممکن است. اگرچه در حال رشد بودن به متخصص ارتودنسی کمک می‌کند تا عدم تعادل‌های اسکلتی (تفاوت در اندازه فک‌ها) را اصلاح کند، اما در حال رشد بودن به تنهایی مشکل را حل نمی‌کند. متخصص ارتودنسی با به کارگیری وسایل و تجهیزات خاص ارتودنسی می‌تواند نهایت استفاده را از رشد ببرد و ارتباط بین فک‌ها را اصلاح کند. در مواردی که الگوی رشد نامناسب یا نابه‌هنجار باشد، برای مثال در صورت جلوتر بودن فک پایین از فک بالا، رشد تکمیلی مشکل را وخیم‌تر خواهد کرد. بنابراین این قبیل مشکلات باید در سنین پایین توسط متخصص ارتودنسی ارزیابی شود.

تجهیزات ارتودنسی

ortodensiiii13

انواع تجهیزاتی که در درمان ارتودنسی استفاده می شود عبارتند از:

 •  کش ارتودنسی (الاستیک)
 •  فورسس
 •  هدگیر
 •  دستگاه هربست (Herbst)
 •  بسط دهنده ی کامی (Palatal Expanser)
 •  پوزیشنر (Positioners)
 •  جداکننده یا فضانگه دارنده
 •  دستگاه Twin Block

بریس نامرئی

ortodensitamam5

گاهی اوقات متخصص ارتودنسی از بریس‌هایی استفاده می‌کند که به صورت کاملاً سفارشی برای بیمار تهیه می‌شود. متخصص بریس را پشت دندان‌ها (سمت زبان) قرار می‌دهد تا به هیچ وجه دیده نشود. بنابراین اگر خود بیمار اعتراف به انجام درمان نکند، هیچ یک از اطرافیان متوجه نخواهد شد.

هدگیر و کاربردهای آن

ortodensitamam6

 •  هدگیر یکی از وسایل ارتودنسی است که بیرون دهان بسته می‌شود و به دندان‌های بالا متصل می‌گردد. هدگیر برای اعمال نیرو به دندان‌های بالا و عقب راندن آنها به کار برده می‌شود.
 •  هدگیر از یک نوار کشی و سیمی منحنی شکل تشکیل می‌شود، نوار هدگیر پشت سر بسته می‌شود و سیم فلزی به دندان‌های بالا متصل می‌شود.

زمانبندی مراجعه به متخصص در طول درمان ارتودنسی

متخصص ارتودنسی با توجه به نیازهای خاص هر بیمار و پیشرفت درمان، از وی می‌خواهد که در زمان‌های مشخص به کلینیک مراجعه کند. اکثر بیماران ارتودنسی باید هر 10 ـ 6 هفته یک بار به کلینیک مراجعه کنند. البته در شرایط خاصی که نیاز به نظارت دقیق‌تر دارد، برنامه‌ریزی دیگری در نظر گرفته می‌شود. بیماران جوان‌تری که از وسایل اصلاحی استفاده نمی‌کنند، باید با توجه به مشکلات بروز یافته، هر 18 ـ 9 ماه یک بار برای ارزیابی و معاینه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

آیا در صورت از دست دادن دندان یا استفاده از روکش و بریج نیز می‌توان دندان‌ها را سیم‌کشی کرد؟

ortodensitamam7

 •  بله. دندانی که روکش شده یا ترمیم دیگری روی آن انجام شده، نیز دقیقاً مانند بقیه دندان‌ها حرکت می‌کند، البته به شرطی که ریشه‌(ها) و بافت‌های اطراف آن سالم باشد.
 • اگر بیمار دندان از دست داده باشد، ارتودنسی دندان‌های باقیمانده را مرتب می‌کند و دندانپزشک می‌تواند از روش‌های بهتری برای جایگزینی دندان غائب استفاده کند.
 •  متخصص ارتودنسی می‌تواند، جای خالی یک یا چند دندان غائب را به طور کامل یا جزئی پر کند و فاصله بین دندانی را ببندد. به این ترتیب هزینه‌های جایگزینی دندان پس از اتمام ارتودنسی کاهش می‌یابد یا دیگر نیازی به جایگزینی دندان نخواهد بود.

اگر دندان‌ها نیاز به ترمیم داشته باشد، آیا درمان ترمیمی باید قبل از ارتودنسی انجام شود؟

ortodensitamam8

در چنین مواردی متخصص ارتودنسی با دندانپزشک مشورت می‌کند تا در صورت لازم درمان ترمیمی قبل از ارتودنسی انجام شود. اگر زیبایی دلیل اصلی ترمیم دندان یا جایگذاری ترمیم باشد، می‌توان انجام آن را به بعد از ارتودنسی موکول کرد. اما چنانچه ترمیم‌های قبلی مشکل داشته باشد، دندان پوسیده باشد یا دچار نقص‌های مهمی مانند شکستگی باشد، درمان ترمیمی مقدم بر ارتودنسی خواهد بود. اگر نیاز به روکش یا دندان مصنوعی باشد، می‌توان در طول درمان از ترمیم موقت استفاده کرد و ترمیم نهایی و دائمی را در انتهای درمان ارتودنسی جایگذاری کرد. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌شود که ترمیم دائمی هماهنگی کامل با دندان‌های مرتب شده مجاور دارد.

بهترین زمان برای سفید کردن دندان‌ها

 •  بلیچینگ دندان‌ها درمانی زیبایی است که با هدف سفید و درخشان کردن دندان‌ها انجام می‌شود.
 •  اگر قصد انجام ارتودنسی دارید، بهتر است سفید کردن دندان‌ها را به بعد از اتمام ارتودنسی موکول کنید.
 •  ارتودنسی موقعیت دندان‌ها را اصلاح می‌کند. بخش‌هایی از سطوح دندان‌ها را نمی‌توان قبل از ارتودنسی سفید کرد، چون دندان‌های چرخیده و کج یا روی هم قرار گرفته دیده نمی‌شود و قابل سفید کردن نیست. اما این دندان‌ها پس از ارتودنسی ردیف و مرتب می‌شود و رنگ آنها با بقیه دندان‌ها تفاوت خواهد داشت.
 •  همچنین شایان ذکر است که ماندگاری اثر بلیچینگ مشخص نیست، سفید کردن دندان‌ها دائمی نیست و باید هر چند وقت یک بار تکرار شود.

کشیدن دندان (دائمی یا شیری) در طول درمان ارتودنسی

ortodensitamam9

چنانچه کشیدن دندان(ها) برای مرتب شدن بقیه دندان‌ها لازم باشد، این عمل توسط دندانپزشک عمومی انجام خواهد شد.

کشیدن سریالی چیست؟

کشیدن متوالی یا سریالی اقدامی پیشگیرانه و جلوگیری کننده است. در این اقدام اگر فضای کافی در فک برای رشد دندان‌ها وجود نداشته باشد، دندان‌های شیری کشیده می‌شود. به این ترتیب فضای لازم برای رویش دندان‌های دائمی ایجاد می‌شود و دیگر دندان‌های دائمی به دلیل نبود فضای کافی، کج و نامرتب نمی‌شود. البته اگر دندان دائمی در جای مناسب درنیاید، کشیدن دندان‌ها ضرورت استفاده از بریس و دیگر وسایل اصلاحی ارتودنسی را از بین نخواهد برد.

کشیدن دندان دائمی در درمان ارتودنسی

ضرورت کشیدن دندان دائمی در درمان ارتودنسی با توجه به عامل‌های متعددی تعیین می‌شود. متداول‌ترین دلیل برای کشیدن یک دندان دائمی سالم نبود فضای کافی در فک است و اگر مشخص شود که پس از کشیدن دندان فضای لازم برای مرتب کردن بقیه دندان‌ها به دست می‌آید، دندان به ناچار کشیده می‌شود. البته امروزه متخصصین ارتودنسی از تکنیک‌ها و پروتکل‌هایی استفاده می‌کنند که ضرورت کشیدن دندان را نسبت به گذشته به شدت کاهش داده است. در شرایط زیر یک یا چند دندان دائمی کشیده می‌شود:

 •  آسیب دیدگی شدیدی که حفظ دندان را غیرممکن می‌کند.
 •  چنانچه بیمار توانایی پرداخت هزینه ترمیم‌های گران‌قیمت را برای حفظ دندان آسیب دیده نداشته باشد.
 •  بیمار دندان‌های دائمی دیگری را نیز از دست داده باشد و کشیدن دندان برای بازیابی تقارن در فک لازم باشد.
 •  بافت‌های نگهدارنده (لثه و استخوان) آن‌قدر ضعیف شده باشد که نتواند دندان(ها) را نگه دارد.
 • تاج یا ریشه(ها) دندان بدشکل، بسیار کوچک یا بسیار بزرگ باشد.
 •  جراحی فک ضرورت داشته باشد.

ضرورت جراحی فک

ortodensitamam10

جراحی فک زمانی انجام می‌شود که اندازه دو فک تفاوت چشمگیری با هم داشته باشد. در بعضی موارد جراحی برای دستیابی به ارتباطی قابل قبول بین فک‌هایی لازم است که عدم تناسب قابل توجهی با هم دارند. در شرایط دیگر می‌توان تفاوت متوسط بین دو فک را با حرکت دادن دندان‌ها به روش ارتودنسی جبران کرد تا دیگر نیازی به انجام جراحی نباشد. بهترین شیوه درمان صرفاً پس از ارزیابی و مشاوره ارتودنسی مشخص می‌شود و متخصص مزایای هر روش را به طور کامل برای بیمار توضیح می‌دهد.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

ortodensitamam11

درمان ارتودنسی تا امروزه پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. به‌طورکلی، سیم‌کشی‌ها برای چند روز اول موجب حساس شدن و ناراحتی دندان‌هایتان می‌شوند، اما دردناک نیست. این احساس آزردگی را می‌توان با استفاده از داروهای مسکن و کاهش‌دهنده‌ی درد برطرف کرد. سیم‌کشی‌های امروزی راحت‌تر هستند و در آن‌ها از تکنولوژی استفاده می‌شود که این ناراحتی را کاهش می‌دهد.

آیا پس از قرار گرفتن بریس روی دندان‌ها می‌توان در محل کار یا تحصیل حاضر شد؟

مسلماً! ناراحتی اولیه پس از قرارگیری بریس جزئی است و مشکلی را برای انجام فعالیت‌های روزمره ایجاد نمی‌کند.

آیا سیم‌کشی دندان‌ها بر شیوه انجام فعالیت‌های روزمره اثر می‌گذارد؟

مدتی طول می‌کشد تا به بریس عادت کنید و در این مدت دندان‌ها حساس‌تر است، اما پس از آن می‌توانید کارها را به روال سابق انجام دهید.

آیا تجهیزات ارتودنسی من باعث اختلال در فعالیت‌های فوق‌برنامه من مانند ورزش، نواختن ساز یا آواز خواندن خواهد شد؟

ortodensitamam12

سیم‌کشی‌های دندان مانع انجام فعالیت‌های فوق‌برنامه‌تان نخواهد شد. هرگاه سیم‌کشی‌ها در دهان شما قرار گرفتند، اگر سازی می‌نوازید یا در ورزش‌های ضربه‌ای فعالیت دارید، ممکن است لازم باشد تنظیماتی را برای آن‌ها انجام دهید. درصورتی‌که ورزش‌های ضربه‌ای بازی می‌کنید، توصیه می‌شود ازمحافظ‌های دهانی استفاده کنید.

آیا هنوز باید به دندانپزشک عمومی خود مراجعه کنیم؟

بله. سیم‌کشی‌ها باعث پوسیدگی دندان، کم شدن کلسیم دندان، لکه دندان یا بیماری‌های لثه نمی‌شوند. اگرچه، درصورتی‌که به‌طور منظم تمیز نشوند، می‌توانند در انباشته شدن ذرات غذا و پلاک دندان نقش داشته باشند. پوسیدگی‌ها و لکه‌هایی از کم شدن کلسیم دندان به دلیل باکتری‌های موجود در پلاک روی دندان بروز می‌کنند. برای تمیزی کامل دندان‌هایتان و نیز جلوگیری از لکه‌های دندانی یا بیماری‌های لثه، توصیه می‌شود که به‌طور منظم جهت تمیز کردن دندان‌هایتان به یک دندانپزشک عمومی مراجعه کنید.

طول درمان ارتودنسی چقدر است؟

مدت زمان درمان ارتودنسی به عامل‌های زیر بستگی دارد:

 •  سن بیمار
 •  سال‌های باقیمانده از رشد
 •  پیچیدگی مشکل
 •  همکاری بیمار در طول درمان

 درمان ارتودنسی معمولاً 30 ـ 12 ماه و به طور متوسط 22 ـ 20 ماه طول می‌کشد. چنانچه متخصص ارتودنسی از تکنولوژی‌های جدیدتر برای درمان استفاده کند، طول درمان 6 ـ 4 ماه کاهش خواهد یافت. به کمک روش‌های جدید می‌توان درمان ارتودنسی را ظرف 18 ـ 15 ماه یا حتی کمتر به اتمام رساند. متخصص ارتودنسی می‌تواند طول درمان را با انجام یک معاینه دقیق برآورد کند.

در صورت بروز مشکل اورژانسی، چه کاری باید انجام بدهم؟

 فوریت‌ها یا مشکلات اورژانسی که نیاز به بررسی و اقدام فوری دارند، چندان در ارتودنسی پیش نمی‌آیند. متخصص پس از قرار دادن وسیله ارتودنسی در دهان، اقدامات لازم در صورت بروز مشکل را به بیمار اطلاع می‌دهد تا وی بتواند مشکل خود را موقتاً حل کند و بخش اعظم ناراحتی تا مراجعه به کلینیک کاهش یابد. اگر تجهیزات ارتودنسی (بریس یا وسایل دیگر) باعث درد یا ناراحتی شدید شود یا بشکند، باید با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.

درمان ارتودنسی محدود یا توافقی چیست؟

اهداف یا اصلاحات حاصل از درمان توافقی متفاوت با درمان‌های موفق جهانی و جامع است. در واقع بیمار و متخصص ارتودنسی توافق می‌کنند که بعضی اصلاحات، حتی در صورت امکان‌پذیر بودن، انجام نشود. دلایلی که بیمار را ترغیب به انجام درمان محدود می‌کند، عبارت است از:

 •  کاهش پیچیدگی و طول درمان
 •  کاهش هزینه درمان
 •  اجتناب از بخش‌هایی از طرح درمان مانند جراحی، کشیدن دندان، جایگزینی دندان غائب و ...
 •  همکاری نکردن یا اجتناب از استفاده از بعضی تجهیزات ارتودنسی

 گاهی اوقات بیمار و متخصص اصلاح خاصی را مد نظر دارند و از باقی موارد تکمیلی صرف نظر می‌کنند. آن درمان محدودی قابل قبول است که بیمار را از مزایای مشخص و چشمگیری برخوردار کند. مزیت اصلی درمان محدود خلق لبخندی زیبا است که غالباً انگیزه اصلی بیمار از انجام درمان است، اما نقص‌های عملکردی همچنان پابرجا خواهد بود. چنین درمانی شاید برای بیماران جالب باشد، اما معایب و نقاط ضعف متعددی دارد.

فاز نگهدارنده ارتودنسی چیست؟

ortodensiiii2

به مرحله پس از برداشتن وسایل اصلاحی (بریس یا تجهیزات دیگر) فاز نگهدارنده گفته می‌شود که در آن اقدامات خاصی برای حفظ نتیجه‌ی ارتودنسی به اجرا درآورده می‌شود. طول این مرحله یک تا چند سال است و طی آن از وسایل ثابت یا متحرکی، به نام ریتینر یا نگهدارنده، برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید استفاده می‌شود.

آیا بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها، از نگه‌دارنده‌ها (ریتینر) استفاده خواهید کرد؟

ortodensiiii11

پاسخ این سؤال تقریباً همیشه، بله است. اگر از نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی استفاده نکنید، دندان‌هایتان ممکن است سریعاً از حالت جدید خود خارج شوند و درنتیجه همه‌ی تلاش‌ها و کارهای انجام‌شده برای درمان بی‌نتیجه خواهد بود. نگه‌دارنده‌های ارتودنسی یا ریتینر به شما کمک می‌کند تا لبخند زیبایی خود را برای همیشه حفظ کنید.

هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟

ortodensiiii12

قبل از معاینه بیمار و تهیه طرح درمانی دقیق، مشکل بتوان هزینه درمان ارتودنسی را اعلام کرد. متخصص ارتودنسی هزینه درمان را در جلسه مشاوره برآورد می‌کند و شیوه پرداخت اقساطی هزینه را تعیین می‌نماید.

آیا می‌توان حین درمان ارتودنسی سیگار کشید؟

ortodensitamam16

سیگار کشیدن می‌تواند تأثیر بسزایی روی درمان ارتودنسی داشته باشد و اگر از درمان ارتودنسی نامرئی با بریس‌های اینویزیلاین استفاده می‌کنید، سیگار کشیدن می‌تواند به‌طور بسیار بدی باعث تغییر رنگ بریس‌ها (ردیف کننده‌ها) شود. سیگار کشیدن سبب منقبض شدن رگ‌های خونی در لثه‌ها، استخوان‌ها و لیگمان‌های لثه‌ای می‌شود. همچنین خطر ابتلا به تحلیل استخوان و بیماری‌های لثه را افزایش خواهد داد.

سیم‌کشی‌ها چه مشکلاتی را در حین جویدن غذا یا صحبت کردن به وجود می‌آورند؟

ortodensitamam17

در چند روز اول، احساس ناراحتی کاملاً نرمال است، اما با گذشت زمان به آن‌ها عادت می‌کنید. در مواردی خاص، به خاطر اتصال نادرست یا به خاطر موقعیت براکت‌ها، این ناراحتی بیشتر می‌شود که باید فوراً برای معاینه به متخصص خود مراجعه کنید. در مورد بریس‌های لینگوال که در پشت دندان‌ها متصل می‌شوند، باید زبان خود را کنترل کنید یا تماس مداوم زبان با سیم می‌تواند موجب آزار یا آسیب شود.

در صورت از دست دادن دندان، آیا باید برای ایمپلنت یا سیم‌کشی دندان اقدام کنم؟

ortodensitamam18

یک ایمپلنت دندانی، در استخوان فک قرار می‌گیرد و نمی‌تواند حرکت کند یا جابه‌جا شود. درنتیجه‌ی از دست رفتن یک‌دندان یا وجود فاصله‌ای در بین دندان‌ها، دندان‌های مجاور ممکن است شروع به حرکت کردن از موقعیت خود کنند و فضای کافی برای ایمپلنت دندان باقی نماند. در این شرایط، لازم است ابتدا یک درمان ارتودنسی توسط یک متخصص ارتودنسی انجام شود تا دندان‌ها به‌جای مناسب خود حرکت کنند و سپس ایمپلنت دندانی انجام بگیرد. اگر لازم باشد که درمان ارتودنسی فقط برای دندان‌های جلویی انجام بگیرد، انجام ایمپلنت دندان برای قسمت عقب فک بهتر خواهد بود. در اکثر موارد، دندانپزشک ابتدا درمان ارتودنسی را توصیه می‌کند و بعد از آن ایمپلنت دندان را.

چطور می‌توانم از پوسیدگی یا ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌هایم جلوگیری کنم؟

ortodensitamam19

مسواک زدن دندان‌ها پس از صفر هر وعده غذایی و حداقل یک بار در روز نخ کشیدن دندان‌ها را فراموش نکنید. سعی کنید حین ارتودنسی از خوردن غذاهای حاوی قند فراوان خودداری کنید، چون قند رشد باکتری‌ها را در دهان افزایش می‌دهد، در نتیجه پلاک بیشتری تشکیل می‌شود و خطر پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد. حتماً از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و از دندانپزشک معالج خود یا متخصص ارتودنسی درباره مصرف دهانشویه فلوراید راهنمایی بخواهید. به این ترتیب شاهد پوسیدگی‌ دندان‌های خود نخواهید بود.

کشیدن دندان و جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفتهدندان عقل نام دیگر هر یک از دندان های آسیاب چهارم است که به صورت دائمی در دهان رشد می کند. این دندان ها آخرین یا انتهایی ترین دندانی است که در دهان ظاهر می شود. هر چند اکثر افراد دندان عقل دارند، همواره این امکان وجود دارد که تمام یا بخشی از آنها هیچگاه رشد نکند. علاوه بر این همواره این امکان وجود دارد که یک فرد بیش از چهار دندان عقل داشته باشد. در بسیاری از افراد، دندان های عقل به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رشد دیده نمی شوند و به این ترتیب دندان عقل نهفته بطور عادی از لثه ها خارج نمی شود و زیر بافت لثه قرار می گیرد.

علت

wisdom_teeth

اگر دندان عقل شما فقط تا حدودی رشد کرده و در آمده است، غذا و باکتری ها می توانند زیر لبه لثه اطراف دندان در دهان گیر بیفتند. این مشکل همچنین در صورتی می تواند اتفاق افتد که دندان های عقل شما به نحو مناسب رشد کرده باشد، اما با این وجود امکان تمیز کردن آنها به خاطر قرارگیری این دندان ها در انتهای دهان وجود نداشته باشد. اگر مواد غذایی و باکتری ها در اطراف دندان های عقل گیر بیفتند، این موضوع می تواند منجر به تشکیل پلاک شود. پلاک یک لایه چسبنده تشکیل شده روی انواع دندان است که در زمان ترکیب اسید حاصل از فعالیت باکتری ها در دهان با بزاق دهان و مواد غذایی ریز باقیمانده پس از مسواک زدن، تشکیل می شود.
اگر پلاک ایجاد شده از روی دندان پاک و تمیز نشود، می تواند باعث ایجاد زشتی طرح لبخند و  تعدادی از مشکلات دندان به شرح زیر شود که این مشکلات ممکن است منجر به کشیدن دندان عقل شود:
• پوسیدگی دندان (کرم خوردگی): زمانی ایجاد می شود که پلاک شروع به شکستن سطح دندان شما کند. هنگامی که پوسیدگی دندان پیشرفت کند، می تواند در سطح دندان سوراخ (پوسیدگی ها) ایجاد کند و به این ترتیب دندان شما را دچار آسیب نماید.
 بیماری لثه (ژنژیویت یا بیماری پریودنتال نیز نامیده می شود): زمانی اتفاق می افتد که اسید آزاد شده از پلاک باعث ایجاد عفونت لثه شود و به این ترتیب لثه ها را قرمز، متورم کرده و دردناک نماید. بیماری لثه همچنین می تواند دندان های کناری و استخوان اطراف دندان عقل را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.
• پری کورونیت: زمانی ایجاد می شود که پلاک باعث ایجاد عفونت در بافت نرم اطراف دندان شود.
• سلولیت (عفونت بافت): یک عفونت باکتریایی در گونه، زبان یا گلو است که یکی از علت های آن می تواند دندان عقل نیمه نهفته باشد.
• استئومیلیت: یک نوع خاص از عفونت است که داخل استخوان فک ایجاد می شود.
• آبسه: هنگامی که چرک در دندان عقل یا بافت اطراف آن در نتیجه یک عفونت باکتریایی ایجاد شود، آبسه تشکیل می شود.
• کسیت ها و تومورهای خوش خیم: در موارد نادر، دندان عقلی که از لثه خارج نشود باعث ایجاد کیست می شود (یک کیسه متورم که با مایع پر شده است).
گاهی اوقات کیست دهان در کودکان نیز بوجود می‌آید اما بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده از آنتی بیوتیک ها و دهان شویه های ضد عفونی کننده درمان کرد و به همین خاطر فقط زمانی کشیدن دندان کودک و در بزرگسالان کشیدن دندان عقل به بیمار پیشنهاد می شود که سایر روش ها نتیجه رضایت بخش به همراه نداشته باشند.

تشخیص

شما می توانید با معاینه دهان خود و پیدا کردن سه دندان آسیاب دائمی در هر یک از چهار طرف دهان از وجود دندان عقل آگاه شوید. به هر حال، اگر دندان تحت فشار قرار گرفته یا فضای مناسب برای رشد در اختیار نداشته باشد، بررسی وجود دندان عقل در دهان نیازمند تایید از طریق عکس برداری است. در این حالت معمولاً یک عکس رادیولوژی پاناروما از دندان ها تهیه می شود تا به این ترتیب بتوان زاویه و وضعیت رشد دندان در دهان را معاینه و بررسی کرد. اکثر دندان های عقل در اوایل دوره جوانی یعنی بین سنین 16 تا 23 سال در دهان رشد می کنند. گاهی اوقات، فرد ممکن است تاثیرات دندان عقل را قبل از امکان مشاهده آن در دهان خود احساس کند. رشد دندان های عقل معمولاً با ایجاد احساس فشار یا گرفتگی در انتهای فک همراه است و گاهی می تواند منجر به درد دندان عقل ، سردرد و سرگیجه نیز بشود. دندان پزشک عمومی اغلب می تواند به شما درباره شرایط رشد این دندان ها اطلاعات لازم و مورد نیاز را ارائه کند.

لزوم کشیدن دندان

mqdefault

فقط زمانی نیاز به کشیدن دندان عقل نهفته می باشد که به نحو صحیح رشد نکنند و باعث ایجاد مشکل برای فرد شوند. شما ممکن است به خاطر ایجاد درد در قسمت انتهای دهان خود متوجه وجود مشکل در ارتباط با دندان های عقل شوید. اگر این موضوع برای شما اتفاق افتاد، لازم است که برای بررسی مشکل با دندان پزشک ملاقات کنید. به هر حال، وجود برخی مشکلات حتی در صورتی که مشکل باعث ایجاد دندان درد نیز نشود نشان دهنده این حقیقت است که دندان های شما نیاز به کشیده شدن دارند. به همین خاطر اطمینان از روش مناسب برای درمان و لزوم کشیدن دندان عقل فقط از طریق معاینات دندان پزشکی امکان پذیر خواهد بود و می توان از روش های کشیدن دندان بدون درد بهره برد.
اگر دندان پزشک تشخیص دهد دندان های عقل شما نیاز به کشیدن دارند، معمولاً یک عکس رادیولوژی از وضعیت دهان شما تهیه می شود. این عکس به دندان پزشک کمک می کند درک روشن تری از وضعیت دندان های شما داشته باشد.

زمان مناسب

در پاسخ به این سوال که بهترین زمان کشیدن دندان عقل چه سنی است؟ باید گفت ریشه های دندان های عقل معمولاً در طول سنین نوجوانی تشکیل می شوند. معمولاً ساده ترین زمان برای کشیدن دندان عقل با کمترین عوارض زمانی است که دو سوم ریشه های این دندان ها تشکیل شده باشد. به هر حال بسیاری از افراد ترجیح می دهند که زودتر از این زمان به دندان پزشک مراجعه کرده و در طول دوره ای که ریشه های دندان هنوز بطور کامل تشکیل نشده است، دندان های عقل خود را بکشند. به هر حال لازم است که برای دندان عقل کشیدن با یک دندان پزشک حرفه ای مشورت شود تا به این ترتیب شانس کشیدن این دندان ها در زمان مناسب از بین نرود.
با بالا رفتن سن، ریشه های دندان به رشد خود ادامه می دهند. علاوه بر این ممکن است دندان ها در این دوره تغییر موقعیت دهند و در نتیجه مشکلات مربوط به کشیدن آنها و نیز خطرات احتمالی آن همچون وارد شدن آسیب به اعصاب با افزایش سن بیشتر می شود. علاوه بر این هنگامی که بیمار به دهه 30 یا دهه 40 عمر خود می رسد، دوره ریکاوری و بهبود وی ممکن است طولانی تر شود. در ادامه روش کشیدن دندان عقل شرح داده می شود.

نحوه و روش

کشیدن دندان عقل می تواند توسط یک دندان پزشک در مطب دندان پزشکی یا یک جراح متخصص در بیمارستان انجام شود. اگر دندان پزشک تشخیص دهد نیاز به کشیدن دندان های عقل وجود دارد، عکس برداری رادیولوژی از دهان می تواند به تعیین اینکه چه کسی باید این کار را انجام دهد، کمک فراوان کند. به هر حال قبل از اقدام لازم است هر گونه هزینه کشیدن دندان عقل و روش های پرداخت با دندان پزشک مطرح شده و مورد بررسی قرار گیرد.

بی حسی

قبل از دندان کشیدن لازم است برای بی حسی دندان و بافت اطراف آن به شما داروی بی حسی تزریق شود. اگر شما به خاطر این کار دچار تشویش و نگرانی هستید، ممکن است دندان پزشک یا جراح به شما داروی مناسب برای ریلکس شدن بدهد. انجام این کار معمولاً با تزریق داروی مورد نظر در بازو انجام می شود. با تقبل قیمت کشیدن دندان در هنگام کشیدن دندان های عقل به ندرت نیاز به بی هوشی عمومی وجود دارد. در موارد نادر هنگامی که نیاز به بی هوشی عمومی وجود داشته باشد، لازم است که کشیدن دندان در بیمارستان انجام شود، هر چند شما باید بتوانید در همان روز عمل جراحی دندان عقل از بیمارستان مرخص شده و به خانه خود باز گردید.

کشیدن دندان

اگر دندان از لثه خارج نشده باشد (دندان عقل نهفته)، یک برش کوچک (شکاف) در لثه ایجاد می شود تا به این ترتیب بتوان به دندان دسترسی بهتر داشت. در این زمان ممکن است نیاز به برداشتن تکه هایی از استخوان در صورت قرار گرفتن آن بر روی دندان وجود داشته باشد. در ادامه ممکن است دندان به تکه های کوچک تر تقسیم شود تا به این ترتیب بتوان آن را به سادگی از محل خارج کرد. در صورتی که دندان عقل از لثه خارج شده باشد، نیاز کمتری به ایجاد شکاف در لثه وجود خواهد داشت.
قبل از کشیدن دندان شما مقداری فشار در محل احساس خواهید کرد. این فشار به خاطر نیاز دندان پزشک یا جراح به باز کردن حفره دندان ایجاد می شود و برای این کار دندان قبل از کشیده شدن به سمت جلو و عقب حرکت داده خواهد شد. جراحی کشیدن دندان عقل به علت بی حس شدن ناحیه مورد نظر بدون درد است. به هر حال، اگر شما در طول درمان درد احساس کردید، با دندان پزشک یا جراح خود برای تزریق مقدار بیشتر از ماده بی حسی صحبت کنید. طول مدت مورد نیاز برای جراحی دندان عقل نهفته با توجه به شرایط بیمار متفاوت است. در این حالت عمل های جراحی ساده ممکن است به چند دقیقه زمان نیاز داشته باشد، اما عمل های پیچیده تر کشیدن دندان عقل به بیش از 20 دقیقه زمان نیاز خواهد داشت. برای کشیدن دندان عقل نهفته روش جراحی با لیزر نیز وجود دارد.

بعد از جراحی

بعد از جراحی کشیدن دندان اگر یک شکاف در محل دندان عقل برای کشیدن آن ایجاد شود، احتمالاً از بخیه قابل جذب برای بخیه زدن شکاف لثه استفاده شود. در این حالت دندان پزشک درباره طول مدت مورد نیاز برای جذب شدن بخیه ها در دهان صحبت خواهد کرد که این مدت معمولاً بین 7 تا 10 روز خواهد بود.
دندان پزشک ممکن است از گاز استریل بر روی محل کشیدن دندان استفاده کند و از شما بخواهد این گاز را برای مدت یک ساعت با دندان های خود فشار دهید. انجام این کار به تشکیل لخته خونی در حفره خالی دندان کمک می کند. لخته های خونی بخشی از فرآیند درمان هستند، بنابراین سعی نکنید این لخته ها را از محل آنها خارج کرده و پاک کنید زیرا باعث خونریزی لثه بعد از جراحی کشیدن دندان عقل می شود. در برخی موارد، ممکن است در صورت وجود عفونت و چرکی شدن دندان برای بیمار داروهای آنتی بیوتیک تجویز شود. برای 24 ساعت اول بعد از کشیدن دندان عقل شما باید از انجام فعالیت های زیر اجتناب کنید:
• دهان شویه با مایع
• کشیدن سیگار
• مصرف نوشیدنی ها و غذاهای گرم همچون چای و سوپ
• انجام فعالیت های فیزیکی شدید

توصیه ها

به منظور کاهش درد بعد از کشیدن دندان عقل نهفته و کمک به بهبود، شما می توانید نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:
• از مسکن های درد همچون پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید (همواره دستورالعمل تولید کننده درباره مقدار دوز داروی مورد نیاز خود برای مصرف را مطالعه نمایید).
• از انجام فعالیت های شدید و تمرین های ورزشی برای چند روز خودداری کنید.
• از یک بالش اضافه برای کمک به نگه داشتن سر خود در زمان خواب استفاده نمایید.
• برای 24 ساعت، از دهان شویه، تف کردن، مصرف نوشیدنی های گرم یا هر چیز دیگری که بتواند باعث خارج شدن لخته خونی ایجاد شده در حفره خالی دندان شود، خودداری کنید تا به این ترتیب به فرآیند بهبود شما کمک شود.
• برای چند روز از غذاهای نرم یا آبکی استفاده کنید و با سایر دندان های خود غذا را بجوید.
• محل کشیده شدن دندان را به آرامی با دهان شویه حاوی مواد ضد عفونی کننده پس از گذشت 24 ساعت از کشیدن دندان شستشو داده و این کار را بطور منظم برای چند روز ادامه دهید.
چه غذاهایی را می توان در دوره ریکاوری مصرف کرد؟: اگر شما به خوردن بستنی علاقه مند هستید، خبر های خوبی برای شما داریم، شما می توانید به هر میزان دلخواه بستنی بخورید! یک رژیم غذایی مایع (شامل ماست، پودینگ، معجون) برای 24 ساعت اول به شما پیشنهاد می شود، اما نباید برای مصرف آنها از نی استفاده کنید، زیرا مکش می تواند باعث سست شدن لخته خون در محل جراحی دندان عقل نهفته شود. در ادامه از یک رژیم غذایی نرم برای چهار تا پنج روز بعد استفاده کنید که می تواند شامل پوره سیب زمینی، تخم مرغ و پاستا یا ماکارونی باشد. از مصرف هر غذایی که نیازمند جویدن زیاد است خودداری کنید و در نتیجه تنقلات مصرف نکنید! بعد از کشیدن دندان عقل سعی کنید از غذاهای سرد استفاده کنید تا به این ترتیب احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید. همچنین در هنگام جویدن غذا به میزان کافی دقت داشته باشید.
کار و رانندگی کردن: معمولاً به افراد بیمار توصیه می شود برای یک یا دو روز پس از کشیدن دندان عقل از محل کار خود مرخصی بگیرند. با وجود استفاده از داروی بی حسی شما می توانید بلافاصله رانندگی کنید، اما اگر برای شما از داروهای ضد تشویش و نگرانی استفاده شده است، باید حداقل 24 ساعت از رانندگی کردن خودداری نمایید. اگر کشیدن دندان عقل نهفته شما تحت بی هوشی عمومی انجام شده است، لازم است برای 48 ساعت از رانندگی کردن پس از عمل جراحی اجتناب کنید.
بازگشت به وضعیت عادی: پس از اینکه دندان های عقل شما کشیده شد و التهاب و کبودی آن از بین رفت، دهان و صورت شما باید به وضعیت عادی خود بازگردند. شما معمولاً پس از چند روز می توانید دندان های خود را به صورت عادی مسواک بزنید. مطمئن شوید که دوره مصرف آنتی بیوتیک خود را که توسط دندان پزشک تجویز شده است، کامل نمایید. در ادامه ممکن است یک ملاقات با دندان پزشک در طول یک هفته یا کمی پس از عمل جراحی دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته انجام شود. در این زمان، بخیه های باقیمانده در دهان در صورت وجود کشیده خواهند شد.

عوارض

مشابه همه انواع جراحی ها، این جراحی نیز می تواند خطرات و عوارضی را برای بیمار به همراه داشته باشد. عوارض کشیدن دندان عقل می تواند شامل ایجاد عفونت دندان یا بهبود همراه با تاخیر باشد که احتمال مشاهده هر دوی این عوارض در صورت سیگار کشیدن در طول دوره ریکاوری افزایش پیدا می کند.
یکی از عوارض احتمالی دیگر کشیدن دندان ایجاد «حفره خشک» است که احساس گرفتگی و درد در لثه یا فک ایجاد می کند و گاهی اوقات با بو و مزه بد دهان در نتیجه حفره خالی دندان همراه است. حفره خشک بیشتر زمانی ایجاد می شود که شما دستورالعمل های مراقبتی دندان پزشک خود را پس از کشیدن دندان عقل نهفته رعایت نکنید. علاوه بر این در این حالت اندکی خطر ایجاد آسیب برای اعصاب وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد یا احساس سوزش و بی حسی در زبان، لب پایین، فک پایین، چانه، دندان ها و لثه ها شود. این علایم معمولاً موقتی است، اما می تواند گاهی اوقات دائمی نیز باشد.
تعداد دندان های عقل چهار عدد در چهار سمت فک پایین و بالا می باشد. در صورتی که این دندان ها کج، نهفته یا نیمه نهفته باشند، نیاز به درمان هایی مانند کشیدن یا جراحی دندان عقل نهفته می باشد. دندان پزشک بعد از جراحی توصیه هایی جهت جلوگیری از خونریزی و التهاب به شما می کند. و در ادامه ممکن است یک هفته پس از جراحی نیاز به ملاقات با دندان پزشک داشته باشید. لزوم کشیدن دندان عقل را فقط دندان پزشک می تواند تشخیص دهد. بهتر از قبل از حاملگی اقدام به معاینه دندان های خود بکنید و در غیر اینصورت اگر در حاملگی با این مشکل مواجه شدید، حتما دندان پزشک و دکتر زنان و زایمان را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

ایمپلنت (کاشت) دندان فک بالا و پایین: بهبود اعتماد بنفس و تغذیه

ایمپلنت (کاشت) دندان فک بالا و پایین

آکادمی پریودنتولوژی آمریکا ایمپلنت دندان را اینگونه تعریف می‌کند «ریشه مصنوعی که در داخل استخوان فک قرار داده می‌شود، تا دندان مصنوعی یا روکش روی آن قراربگیرد. ایمپلنت‌های دندانی برای افرادی مناسب هستند که به علت بیماری پریودنتال، آسیب دیدگی یا دلایل دیگر دندان یا دندانهای خود را از دست داده‌اند».

وقتی یک دندان از بین می‌رود، استخوان آلوئولار(در فک) که از دندان محافظت می‌کند می‌پوسد و اگر تعداد دندان‌های از دست رفته زیاد باشد، روی ساختار صورت، از جمله فک, مفاصل و عضلات هم تأثیر می‌گذارد. دندانهای باقی مانده هم آسیب می‌بینند و ممکن است جا به جا شوند یا حتی مشکلات بایت پیدا کنند (بایت: به قرار گیری صحیح دندانهای بالا و پایین روی یکدیگر بایت گفته می‌شود). این افراد هنگام جویدن غذا به مشکل برمی‌خورند بنابراین تغذیه آنها هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به همین دلیل بهتر است هرچه زودتر دندانهای از دست رفته جایگزین شوند.

برای دریافت مشاوره و اطلاع از شرایط ایمپلنت دندان با کادر مجرب و متخصص کلینیک تخصصی دندانپزشکی سروش تماس بگیرید: 32298102-32285822-32285810

انواع ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان در دو نوع اصلی موجود است که در حال حاضر اکثر دندانپزشکان از آنها استفاده می‌کنند:

ایمپلنت ریشه‌ای

ایمپلنت ریشه‌ای

ایمپلنت شبیه به ریشه یکی از محبوب‌ترین ایمپلنت‌ها در سرتاسر دنیاست. این ایمپلنت‌ها شبیه به ریشه دندان ساخته می‌شوند و به شکل استوانه‌ای، پیچ صاف یا پیچ مخروطی هستند.

مینی ایمپلنت دندان

مینی ایمپلنت دندان

مینی ایمپلنت دندان ایمپلنت‌های خیلی نازکی هستند، که هم از لحاظ مقاومت و هم از لحاظ جهت قرارگیری با محدودیت‌هایی مواجه هستند:

 • برای فضاهای خیلی باریک مثل دندانهای نیش جانبی که باریک‌ترین دندان‌ها در داخل دهان هستند استفاده می‌شود - برای بقیه دندانها توصیه نمی‌شود (چون ممکن است بشکند).
 • تثبیت دندان مصنوعی متحرک (پروتزهای متحرک روی ایمپلنت "اوردنچر") برای افراد سالمند، چون نیرویی که هنگام جویدن وارد می‌کنند زیاد نیست.
 • به عنوان ایمپلنت موقت، برای تثبیت کارهای موقت تا ترکیب با ایمپلنت دائمی یا تا زمانی که استخوان پیوند شده بهبود پیدا کند در واقع پیوند استخوان زمانی انجام می‌شود که بخواهیم استخوان تحلیل رفته را ترمیم و بازسازی کنیم.

مزایای استفاده از ایمپلنت دندان


مزایای استفاده از ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندان مزایای بسیار زیادی دارند، اما ما فقط مهمترین آنها را ذکر خواهیم کرد.

 • درمان ایمن و بدون درد
 • پوسیدگی ندارد و آسیب نمی‌بیند
 • دارای بالاترین میزان موفقیت در جراحی در بلند مدت
 • لبخند طبیعی و زیبا
 • راحت‌تر جویدن غذا
 • بهبود قدرت کلامی
 • حفظ سلامت دندان‌های مجاور
 • حفظ ساختار صورت
 • بهبود بهداشت دهان و دندان
 • بهبود کیفیت زندگی با اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتر

افراد مناسب برای ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان فقط برای بعضی افراد درمان خوب و موفقی محسوب می‌شود و الزاما برای همه مناسب نیست. اگر افراد با دقت کافی انتخاب شوند میزان موفقیت درمان ایمپلنت دندان پس از 5 سال بیش از 98٪ و پس از 10 سال 96٪ است و در صورتی که این جراحی به درستی و طبق اصول صحیح و بدون ترکیب با سایر روشها انجام شود، درمانی است که قابلیت پیش بینی بالایی دارد. بررسی دقیق هر بیمار اهمیت زیادی دارد به همین دلیل در اینجا عوامل متعددی که می‌تواند روی موفقیت این جراحی در دراز مدت تأثیر بگذارد، آورده‌ایم:

 • حجم کم توده استخوانی؛
 • وجود بیماری پریودنتال (لثه)؛
 • دندانهای بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند (مشکلات بایت)؛
 • وضعيت سلامت عمومی (اختلالات مکانیسم دفاعی بدن)؛
 • سیگار کشیدن - زمان و تعداد سیگارهای مورد استفاده در روز؛
 • مصرف بعضی داروها به خصوص در دراز مدت (به ویژه تزریق بیوفسفونات‌های داخل رگی) ؛
 • بیماریهای متابولیسم استخوان(کاهش تراکم استخوان)، کلاژناز؛
 • استفاده از داروی ضد انعقاد خون به طور مداوم (رقیق کننده خون)؛
 • سطح کلسترول بالا؛
 • سطح پایین ویتامینD ؛
 • دیابت کنترل نشده؛
 • درمان‌های سرطان - سیتواستاتیک (شیمی درمانی) یا پرتودرمانی.

بسیاری از این عوامل مانع از انجام ایمپلنت نخواهند شد، اما روند انجام این درمان را تا زمانی که سلامت فرد تایید شود به تاخیر می‌اندازند. با این حال، با توجه به اصول سازمان بهداشت دهان و دندان اگر سیگار می‌کشید، باید از ایمپلنت خود مراقبت بیشتری بکنید. اما برخی از دندانپزشکان برای افراد سیگاری به هیچ وجه ایمپلنت نمی‌گذارند.

کاشت ایمپلنت دندان برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • افراد سیگاری
 • افرادی که به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند یا از داروهایی استفاده می کنند که این شرایط را به همراه دارند
 • افرادی که از پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن استفاده کرده اند
 • کسانی که دیابت کنترل نشده دارند.

مراحل درمان ایمپلنت دندانی


مراحل درمان ایمپلنت دندانی

قبل از اینکه ایمپلنت دندان را انجام دهید باید چند مرحله را پشت سر بگذارید:

مشاوره

مرحله‌ای که ما نمی‌توانیم به سؤالات "چقدر" و "چه مدت" پاسخ دهیم. باید توجه داشت که در علم پزشکی پیش بینی 100٪ وجود ندارد!

آزمایش خون

جراحی ایمپلنت دندان، صرف نظر از درجه پیچیدگی آن، نوعی عمل جراحی است. کار عاقلانه‌ای است اگر قبل از جراحی، اقدامات ایمنی رعایت شود، زیرا ایمنی وسلامت بیمار همیشه هدف اصلی ایمپلنت دندان است. اختلالات متعددی وجود دارند که به صورت پنهانی و بدون علائم مشخصی ظاهر می‌شوند. این موارد شرایط را در طول عمل جراحی (مثلا خونریزی و اختلال انعقاد خون) و یا بعد از جراحی (اختلالات سیستم ایمنی که روی مکانیسم جوش خوردن ایمپلنت با استخوان تاثیر می‌گذارند) تشدید می‌کند. ما نمی‌توانیم بدون آگاهی از سیستم بدن فرد جراحی ایمپلنت یا پیوند استخوان را انجام دهیم چون ممکن است بدن او نتواند این بازسازی انجام شده را حفظ کند.

بهداشت دهان و دندان

به طور معمول، قبل از هر عمل جراحی که قرار است در داخل دهان انجام شود، باید دهان از هر گونه پوسیدگی، بیماریهای پریودنتال و یا هر چیزی از قبیل پاک شود. ایمپلنت یک ابزار پزشکی استریل است، مواد بیولوژیکی (جایگزین استخوان، غشا، و غیره) استریل هستند و نباید به هیچ وجه با میکروب‌های پاتوژن در داخل دهان آلوده شوند. بنابراین، قبل از جراحی، باید کاملا بهداشت دهان و دندان رعایت شود، بعلاوه لثه‌ها، فضای بین دندان و لثه هم باید پاکسازی شوند و پوسیدگی‌های فعال باید تخلیه و پر بشوند و دندان‌های غیر قابل ترمیم که عفونت کرده‌اند نیز کشیده می‌شوند. به احتمال خیلی زیاد تا قبل از زمان جراحی یک نسخه آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد.

مرحله گذاشتن ایمپلنت دندان

مرحله گذاشتن ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بدون درد و با کمترین میزان آسیب داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. تجربه گسترده در زمینه تخصص ایمپلنت دندان و تکنولوژی مدرن، به متخصصین کاشت دندان کمک می‌کند تا هر گونه درمان ایمپلنت دندان - از موارد ساده، سنتی و استاندارد تا پیچیده، با درجه بالایی از دشواری را انجام دهند.


Video Player
 
 
00:00
 
01:26
 
 
 

زمان بهبودی


بیمار باید داروهای تجویز شده را مصرف کند، به طور منظم برای چکاب مراجعه کند و بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کند. البته نکته مهم دیگری که باید رعایت شود این است که سیگار نکشد.

ثبات ایمپلنت بلافاصله بعد از قرار گرفتن در استخوان، امر بسیار مهمی در موفقیت درمان محسوب می‌شود. این ثبات فوری ثبات اولیه نامیده می‌شود و صرفا ماهیت مکانیکی دارد. پس از چند ماه، روی سطح تیتانیوم ایمپلنت, استخوان رشد می‌کند و به طور کامل آن را می‌پوشاند. بنابراین، ثبات مکانیکی به ثبات بیولوژیکی تبدیل می‌شود که پیوند استخوان نامیده می‌شود.

بهبودی پس از جراحی کاملا به ویژگی‌های فردی شخص مربوط می‌شود چون کیفیت استخوان یک بیمار با دیگری متفاوت است. با این حال، در کلینیک ایمپلنت دندان تمام دستورالعمل‌ها، اثرات جانبی، تجویز دارو، رژیم غذایی خاص و غیره پس از جراحی به طور دقیق کنترل خواهد شد.

مراقبت از ایمپلنت


مراقبت از ایمپلنت

موفقیت درمان ایمپلنت در بلند مدت به نحوه مراقبت، نگهداری و تمیز کردن آن در خانه و مراجعه هر ۶ ماه یکبار به مطب دندانپزشک دارد البته کلینک دندانپزشکی که پرسنل با تجربه و تجهیزات پیشرفته‌ای دارد تاثیر چشمگیری در نتیجه درمان فرد می‌گذارد.

با این حال شما باید دستورالعمل‌های زیر را اجرا کنید:

 • هنگام خوردن هر غذایی کمی مراقب باشید!
 • مایعات خیلی گرم ننوشید!
 • مایعات گرم و غذای سرد را به طور همزمان مصرف نکنید!
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید یا حداقل کاهش دهید!
 • از مسواک برقی استفاده نکنید!
 • از نخ دندان اطراف ایمپلنت استفاده نکنید!

نقاط ضعف ایمپلنت دندانی


به طور کلی ایمپلنت دندان ایمن است، اما مانند هر جراحی دیگر، ممکن است عوارضی مانند خونریزی، عفونت؛ و یا آسیب دیدگی عصب، سینوس یا حفره‌های بینی رخ دهد. نکاتی که باید مد نظر داشته باشید:

 • ترمیم دندان با ایمپلنت‌ سریع انجام نمی‌شود و شامل چندین مرحله است حدودا شش ماه برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک باید صبر کنید، این فرآیند پیوند استخوان نامیده می‌شود (یک دندان به صورت موقت روی محل ایمپلنت گذاشته می‌شود.)
 • خطر ابتلا به عفونت هنوز وجود دارد. ممکن است لثه در اطراف ایمپلنت توسط باکتریها آلوده شود، و بیماری پری‌ايمپلنتاتيس (نوعی بیماری پریودنتال است که به تدریج باعث تحلیل رفتن استخوان می‌شود) رخ بدهد.
 • گاهی اوقات کار دندانپزشکی اضافه‌تری مورد نیاز است. به عنوان مثال، اگر استخوان شما به دلیل پوکی استخوان تحلیل رفته باشد، جراح استخوان را به قسمت ضعیف‌تر پیوند می‌کند. اگر سینوس فک بزرگ باشد و به ناحیه‌ای که نیاز به پیوند استخوان دارد فشار وارد کند ممکن است دندانپزشک آن را بالا ببرد (لیفت سینوس).

برخلاف مشکلاتی که ذکر شد، ایمپلنت برای افراد سالمند روش ایمن و مطمئنی است. درصد موفقیت جراحی ایمپلنت بیش از 90 درصد است و به طور قابل توجهی کیفیت زندگی افراد را افزایش می‌دهد.

هزینه ایمپلنت دندانی


هیچ وقت شرایط دو بیمار یا ایمپلنت دندانی که قرار است برای آنها انجام شود یکسان نیست، بنابراین تعداد جلسات مراجعه، روشهای مورد استفاده و هزینه‌ی ایمپلنت‌های دندان با توجه به هر فرد متفاوت است. بر خلاف سایر روشهای جایگزینی دندان، ایمپلنت‌های دندان فقط مخصوص دندان و دهان شما ساخته می‌شوند و به همین دلیل است که آنها اینقدر طبیعی به نظر می‌رسند. برای اینکه هزینه ایمپلنت مخصوص دندان خود را بدانید به دندانپزشک مراجعه کنید و در مرحله مشاوره در مورد این مسئله سوال کنید.

سوالات متداول در مورد ایمپلنت دندان


سوالات متداول در مورد ایمپلنت دندان

ما تعدادی از سؤالات پر تکرار در رابطه با ایمپلنت دندان را در اینجا آورده‌ایم:

آیا ممکن است بدن ایمپلنت دندان را پس بزند؟

وقتی مردم کلمه "پس زدن" را همراه با ایمپلنت می‌شنوند، معمولا شرایطی مانند جراحی پیوند یک عضو حیاتی مانند قلب در نظرشان مجسم می‌شود. با این حال، ایمپلنت‌های دندان در دسته کاملا متفاوتی هستند به این دلیل که بافت، نوع خون و .... کاملا با بدن فرد مطابقت دارد و مانند روشهای ذکر شده نیست. بدن به طور کامل جایگذاری مواد ایمپلنت دندان درون استخوان را می‌پذیرد بنابراین امروزه ایمپلنت‌های دندانی با موفقیت کامل انجام می‌شوند.

ایمپلنت دندان چه مدت دوام دارد؟

دندان چه مدت دوام دارد؟ آنها باید تا آخر عمر دوام داشته باشند. با این حال، همه‌ی ما می‌توانیم نمونه‌هایی را ببینیم که دندان‌ها برای تمام عمر دوام نداشته‌اند. البته همه‌ی ما می‌دانیم که مشکلات دندان عمدتا ناشی از مراقبت نامناسب و یا عدم درمان به موقع هستند. در واقع همین امر برای ایمپلنت نیز صادق است. با مراقبت مناسب و چکاب به موقع دندان‌ها، آنها باید برای تمام عمر دوام داشته باشند. هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند، زیرا سلامت یک فرد به عوامل زیادی از جمله تغذیه مناسب ، رعایت بهداشت، ژنتیک و بیماریها و .. بستگی دارد که از کنترل دندانپزشک خارج است. بنابراین، در واقع پاسخ به این سوال این است که هیچ کس نمی‌داند هر ایمپلنت چقدر دوام دارد... موفقیت در درمان ایمپلنت تا حد زیادی تحت تأثیر شیوه زندگی شما و کیفیت کار دندانپزشکی است که جراحی ایمپلنت را برای شما انجام می‌دهد ... با توجه به این نکات می‌توانید به هدفی که مد نظر شماست دست پیدا کنید.

آیا ایمپلنت نیاز به مراقبت ویژه دارد؟

فرض کنید که ایمپلنت‌ها همان دندان‌های طبیعی هستند و با آنها همانند دندانهای طبیعی رفتار کنید. به طور منظم دندانها را چکاب کنید. مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. البته همانطور که می‌دانیم مراقبت از لثه بهترین راه برای مراقبت از دندانها است. بیشتر دندانها به علت بیماری لثه یا عوامل دیگر از بین می‌روند.

چطور می‌توانم بفهمم که از سلامت کافی برای ایمپلنت دندان برخوردار هستم؟

به طور کلی، اگر فردی از سلامت کافی برای کشیدن دندان یا روکش ثابت دندان برخودار باشد می‌تواند ایمپلنت دندان هم انجام دهد. البته افرادی که سلامت عمومی آنها دچار مشکل شده است بهتر است جراحی ایمپلنت را تا بهبودی کامل انجام ندهند. پس از بررسی کامل و مشاوره با دندانپزشک بهترین نوع ایمپلنت برای شما تعیین می‌شود. میزان توده استخوانی در فک و محل استخوان از عوامل اصلی در جراحی ایمپلنت هستند. البته انتخاب سیستم ایمپلنت مورد استفاده یا افراد مناسب برای ایمپلنت, نیز عوامل بسیار مهمی به شمار می‌آیند .

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ چقدر طول می‌کشد؟

معمولا جراحی ایمپلنت دندان درد و ناراحتی زیادی ندارد - معمولا بیمار 2 تا 5 روز ایبوپروفن مصرف می‌کند. اگر درمان بیشتری لازم باشد، مثلا پیوند استخوان یا ایمپلنت بیشتری نیاز باشد، دوره ی پس از عمل زمان و داروی بیشتری نیاز دارد. با تزریق بیهوشی طی عمل جراحی ایمپلنت بدون درد انجام می‌شود. البته با توجه به پیچیدگی و تعداد ایمپلنت‌های که در یک جلسه قرار داده شده است، ممکن است 1 تا 4 ساعت طول بکشد.

من باید چند تا از دندان‌هایم را بکشم و برای اینکه بتوانم خوب بجوم می‌خواهم به جای آن‌ها ایمپلنت بگذارم. آیا می‌توان همان موقع که دندان را می‌کشم ایمپلنت دندان را جای آن بگذارم؟

این که ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان در داخل لثه قرار گیرد به مقدار استخوان موجود در آن ناحیه یا عدم وجود عفونت بستگی دارد . قرار دادن ایمپلنت در همان جلسه، به حفظ عرض و ارتفاع استخوان کمک می‌کند و نیازی به پیوند استخوان هم نیست زیرا به طور طبیعی پس از کشیدن دندان استخوان تحلیل می‌رود. در طول سال اول بعد از کشیدن دندانها، 40٪ از پهنای استخوان از بین می‌رود. گاهی اوقات عفونت دندانی یا بیماری پريودنتال، استخوان را به حدي از بین می‎برد که باید قبل از جراحی ايمپلنت پیوند استخوان برای آن قسمت انجام شود. اگر همان جلسه‌ای که دندان کشیده می‌شود امکان انجام ایمپلنت باشد حداقل سه ماه در زمان بهبودی فرد صرفه‌جویی می‌شود چون در غیر این صورت باید تا بهبودی کامل جای کشیدگی صبر کنیم.

کشیدن دندان، مراقبتهای بعد از کشیدن و قیمت

keshidandandan

کشیدن دندان عملی است که در آن دندان از حفره لثه بیرون آورده می‌شود. دندان کشیدن معمولاً توسط دندانپزشک عمومی، جراح دهان و دندان یا متخصص لثه انجام می‌شود. کشیدن دندان باید در اولین فرصت انجام شود تا عفونت پخش نشود و از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری شود. چنانچه نتوان دندان را با درمان عصب‌کشی حفظ کرد، دندانپزشک کشیدن دندان را توصیه می‌کند.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی سروش چنانچه فرد از دندان درد شدیدی رنج ببرد و نتوان دندان را با انجام درمان‌های ترمیمی حفظ کرد، کشیدن دندان را به عنوان آخرین راه توصیه می‌کنند. هدف ما حفظ دندان و در غیر این صورت حفظ سلامت دهان و باقی دندان‌ها است. اگر کشیدن دندانی به جز دندان‌های عقل لازم باشد، متخصصین ما از روش‌های مختلفی برای حفظ فضا و یا جایگزینی دندان غائب بهره می‌گیرند، چرا که دندان غائب مشکلات دندانی مختلفی را ایجاد می‌کند، توانایی جویدن یا گفتار را مختل می‌کند یا باعث جابجا شدن و نامرتبی بقیه دندان‌ها می‌شود. برای اطلاع از انواع روش‌های دندانپزشکی ما در کلینیک دندانپزشکی سروش و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های32298102-32285822-32285810 تماس حاصل فرمایید.

ضرورت کشیدن دندان 


keshidandandan1

 

دندان کشیدن به دلایل زیر ضرورت می‌یابد:

 • عفونت عمقی دندان یعنی آبسه‌ای که با هیچ روشی درمان نشود.
 • پوسیدگی شدید دندان
 • شلوغی، به هم فشردگی یا نامرتبی دندان‌ها
 • بیماری لثه‌ای که دندان را لق کرده یا به آن آسیب زده باشد.
 • آسیب دیدن و شکستگی دندان
 • دندان نهفته‌ای، مانند دندان عقل یا آسیاب سوم، که مشکل‌ساز شود.

با کشیدن دندان از پخش شدن عفونت به دیگر ناحیه‌های دهان جلوگیری می‌شود.

قبل از کشیدن دندان


 

بیمار باید داروهای مصرفی فعلی، از جمله داروهای غیرتجویزی، و شرح حال خود را به دندانپزشک اطلاع دهد. پس از کشیدن دندان ممکن است باکتری‌ها وارد جریان خون شود، بنابراین بیمار موظف است سابقه ابتلا به عوارضی را به دندانپزشک اطلاع دهد که احتمال عفونت را افزایش دهد. بیماری‌های افزایش دهنده خطر عفونت عبارت است از:

 • بیماری قلبی
 • بیماری کبدی
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی
 • به تازگی انجام دادن جراحی‌هایی مانند تعویض مفصل

چگونگی فرایند درمان


 

keshidandandan2

دندان در مطب یا کلینیک دندانپزشکی کشیده می‌شود. ممکن است یک یا چند دندان کشیده شود. دندانپزشک گاهی از بیمار می‌خواهد که قبل از عمل آنتی بیوتیک مصرف کند.

 • دندانپزشک ابتدا ناحیه مربوط به دندان مورد نظر را بی‌حس می‌کند. البته اگر کشیدن چند دندان یا تمام دندان‌ها مد نظر باشد، از بیهوشی عمومی قوی‌تری استفاده می‌شود. بیهوشی عمومی از انتشار درد در تمام بدن جلوگیری می‌کند و بیمار را در طول درمان به خواب می‌برد.
 • دندانپزشک با استفاده از وسیله‌ای به نام الواتور دندان را در لثه لق می‌کند.
 • سپس دندانپزشک فورسپس یا انبر را دور دندان قرار می‌دهد و دندان را از لثه بیرون می‌کشد.

چنانچه برای دندان کشیدن نیاز به عمل پیچیده‌تری باشد:

 • بیمار علاوه بر بی‌حسی موضعی آرام‌بخش دریافت می‌کند تا آرام باشد و به خواب برود.
 • جراح می‌تواند در صورت لزوم چند دندان را به روش تشریح شده بکشد.
 • اگر دندان نهفته باشد، جراح لایه‌ای از بافت لثه را می‌برد و مقداری از استخوان اطراف را برمی‌دارد. سپس دندان را با انبر بیرون می‌کشد. اگر جراح نتواند دندان را به یکباره خارج کند، آن را خرد می‌کند و بیرون می‌کشد.

دندانپزشک اقدامات زیر را پس از کشیدن دندان انجام می‌دهد:

 • دندانپزشک حفره لثه را تمیز و استخوان باقیمانده را صاف می‌کند.
 • لثه با زدن یک یا چند بخیه بسته می‌شود.
 • دندانپزشک از بیمار می‌خواهد که دندان‌ها را محکم روی گاز پانسمان فشار دهد تا خونریزی متوقف شود.
 • دندان کشیده شده با ایمپلنت، دندان مصنوعی یا بریج جایگزین می‌شود. بریج را می‌توان جایگزین یک یا چند دندان غائب (نه تمام آنها) کرد. بریج در دو نوع دائمی یا متحرک وجود دارد.

گاهی پس از کشیدن دندان لازم است که لثه بخیه شده شود. بعضی بخیه‌ها از نوع جذبی است و بعضی را باید پس از چند روز کشید. دندانپزشک نوع بخیه مناسب و زمان کشیدن آن را تعیین می‌کند.

مراقبت پس از درمان


 

بیمار مدت کوتاهی پس از کشیدن دندان به خانه بازمی‌گردد.

 • پانسمان برای متوقف کردن خونریزی در دهان قرار داده می‌شود تا لخته خون ایجاد شود. لخته حفره را پر می‌کند تا استخوان رشد کند و جای خالی را پر کند.
 • لب‌ها و گونه بی‌حس است، اما اثر بی‌حسی ظرف چند ساعت از بین می‌رود.
 • به بیمار توصیه می‌شود که برای به حداقل رساندن ورم از کیسه یخ استفاده کند.
 • درد به تدریج با از بین رفتن اثر بی‌حسی شروع می‌شود. دندانپزشک مصرف مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن (مورتین، ادویل) را توصیه یا مسکن‌های قوی‌تری را تجویز می‌کند.

دوران بهبود در اکثر موارد فقط چند روز طول می‌کشد. رعایت توصیه‌های زیر روند بهبود را تسریع می‌بخشد:

 • مسکن را طبق دستور دندانپزشک یا جراح مصرف کنید. برای کاهش درد و ورم کیسه یخ یا کمپرس سرد را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. پارچه نازکی را بین کیسه یخ و پوست بگذارید.
 • پس از 24 ساعت دهان را چند بار در طول روز به آرامی با آب نمک گرم شستشو دهید تا ورم کاهش یابد و درد آرام شود. برای تهیه محلول آب نمک کافی است یک قاشق چایخوری (5 گرم) نمک را در یک لیوان متوسط (240 میلی لیتر) آب گرم حل کنید. احتیاط کنید که لخته خون شل نشود، اگر لخته خون از بین برود، روند التیام به تاخیر می‌افتد.
 • گاز پانسمان را قبل از آن که کاملاً با خون خیس شود، عوض کنید.
 • پس از جراحی استراحت کنید. فعالیت بدنی خونریزی را افزایش می‌دهد.
 • غذاهای نرم مانند ماست، ژله، پوره سیب زمینی، پودینگ، موز یا سوپ رقیق میل کنید. خوردن غذاهای سفت تا یک هفته ممنوع است. به تدریج غذاهای جامد را به رژیم غذایی کنید.
 • غذا را با دندان‌های سمت دیگر بجوید.
 • بالش اضافی زیر سر بگذارید تا سر بالاتر قرار بگیرد، در غیر این صورت ممکن است خونریزی مدت طولانی ادامه داشته باشد.
 • از مکیدن خودداری کنید، به هیچ وجه از نی برای نوشیدن استفاده نکنید.
 • دندان‌ها و زبان را با احتیاط مسواک بزنید.
 • سیگار کشیدن یا استعمال هرگونه دخانیات ممنوع است. کشیدن سیگار یا تف کردن توتون مانع از التیام یافتن زخم می‌شود و توانایی بدن را برای مقابله با عفونت لثه‌ها کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است دخانیات را ترک کنید. اگر سیگار بکشید، حرکت مکشی هنگام به داخل کشیدن دور سیگار لخته خونی را شل می‌کند یا از بین می‌برد که برای التیام زخم بسیار مهم است.
 • برای مراقبت از دهان حتماً بقیه دندان‌ها را از یک روز پس از جراحی مسواک بزنید و نخ بکشید.
 • حداقل به مدت سه روز به حفره باز دندان دست نزنید و مراقب باشید که با زبان زدن لخته خون را از بین نبرید.
 • در وقت تعیین شده به کلینیک مراجعه کنید.
 • جرم‌گیری منظم را فراموش نکنید.

عوارض و خطرها


 

دندان کشیدن به ندرت عوارض قابل توجهی را به دنبال دارد، اما در صورت بروز عوارض زیر باید با دندانپزشک یا جراح دهان و دندان تماس بگیرید:

 • نشانه‌های عفونت مانند تب و لرز
 • ورم شدید یا خارج شدن چرک از محل کشیدن دندان
 • درد مداومی که ساعت‌ها پس از کشیدن دندان ادامه دارد.
 • خونریزی شدید تا چند ساعت پس از کشیدن دندان
 • از بین رفتن لخته خون تشکیل شده در حفره دندان (حفره خشک) چند روز پس از عمل و شروع شدن درد
 • کهیر یا راش و حساسیت پوستی
 • سرفه، تنگی نفس یا درد قفسه سینه
 • بلع دشوار
 • بروز علائم جدید

هزینه


 

هزینه کشیدن دندان برای تمام بیماران یا حتی برای تمام دندان‌های یک بیمار یکسان نیست و به نوع بی‌حسی بستگی دارد، به علاوه هزینه عمل در صورت نهفته بودن دندان افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد. کشیدن دندان نهفته یک عمل جراحی است و گاهی به بیهوشی عمومی نیاز دارد، بدیهی است هزینه چنین درمانی بالاتر از کشیدن ساده دندان است. هزینه دندان کشیدن در کلینیک‌های مختلف متفاوت است. خوشبختانه بیمه بخشی از هزینه کشیدن دندان را می‌پردازد.