جراحی دهان و دندان

جراحی دهان و دندان، فک و صورت

متخصصان جراحی دهان و دندان، فک و صورت درحقیقت دندانپزشکانی هستند که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی‌خود در دانشکده های دندانپزشکی یک دوره کامل و جامع جراحی دهان و دندان بیمارستانی بالغ بر ۴ سال را تحت نظر اساتید مختلف در بیمارستان گذرانده و امکان انجام هر گونه مداخله جراحی در ناحیه دهان، فک و صورت را می‌یابند.

 

متخصص جراحی دهان و دندان در حوزه خدمات سرپایی در ناحیه دهان و فک، می‌توانند نسبت به خارج نمودن دندان های نهفته در زیر لثه و یا محبوس شده در داخل استخوان مانند دندان های عقل، حذف ریشه های عفونی و یا درمان کیست های مختلف ایجاد شده در داخل فک اقدامات لازم را انجام دهند.

 

متخصص جراحی دهان و دندان همچنین جراحی های اختصاصی نظیر، حذف انتهای ریشه دندان با هدف حفظ الباقی ریشه و تاج و یا ایجاد دسترسی به دندانهای نهفته ای نظیر دندان نیش که متخصص ارتودنتیست در نظر دارد آن را به کمک مکانیک های ارتودنسی به محل اصلی اش جابجا نماید را انجام می‌دهد.

 

 

سایر اقدامات متخصصین جراحی دهان و دندان

 

جراحی ریشه

متخصصین جراحی دهان و دندان قادرند که ریشه هایی که به هر دلیلی در فضای سینوس های فک بالا فرو رفته و خارج کردن آنها توسط دیگر دندانپزشکان مقدور نیست را خارج نمایند و یا بافت های اضافی و مزاحمی‌را که ممکن است برای بیمار اذیت کننده بوده و یا در نشستن دست دندان های افراد سالمند و یا دارای دست دندان ایجاد اختلال کرده است را حذف نمایند.

 

 

ایمپلنت دندان

متخصص جراحی دهان و دندان باتوجه به دانش بالای خود قادرند در نواحی بی دندان ایمپلنت گذاشته و بیمار را برای برخورداری از دندان هایی با قابلیت مشابه با دندان اولیه خود کمک کنند.

 

پیوند استخوان

آنها در مواقعی که مشاهده می‌کنند استخوان ناحیه جهت انجام و تحمل ایمپلنت دارای ارتفاع، عرض و شکل مناسب نیست با استفاده از تکنیک های تخصصی جراحی دهان و دندان و بهره گیری از مواد زیست سازگار ویژه (بایو متریال) می‌توانند که استخوان ناحیه را بازسازی، تقویت و ساماندهی کنند به نحوی که طول عمر ایمپلنت گذاشته شده را به میزان بالایی افزایش دهند.

 

 

سینوس لیفت

عمل افزایش ارتفاع حفره دندانی در نواحی دندانی فک بالا در مجاورت فضای سینوس ها که می‌بایست با بالا بردن کف حفره سینوس انجام شود و اصطلاحا به آن سینوس لیفتینگ می‌گویند یکی دیگر از اقدامات تخصصی جراحی دهان و دندان است که توسط این متخصصین برای افزایش کیفیت نصب ایمپلنت اتفاق می‌افتد.

 

 

جراحی پریو و زیبایی

تغییرات درخواستی بیمار در نسج نرم نظیر رفع نامتقارن بودن آنها در طرف چپ و راست، حذف خال های صورتی و یا تزریق های مواد ایمن در نواحی با هدف بهبود زیبایی لب و رفع چین و چروک هایی ناحیه صورت از دیگر اقدامات متخصصین جراحی دهان و دندان است.

 

جراحی دندان نهفته

نهفتگی و عدم رویش دندان از داخل استخوان فک به داخل حفره ی دهان معمولا به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رویش دندان اتفاق می‌افتد. شایع ترین محل نهفتگی در ناحیه ی دندان های عقل به علت تکامل و کوچک تر شدن استخوان فک بوده ولی می‌تواند در مورد سایر دندان هانیز اتفاق افتد. برای این کار برش ظریفی در نواحی خاص مخاطی داده شده و در موارد لزوم با چند تکه کردن دندان و حتی گاهی با برداشت مقدار حساب شده از استخوان فک اطراف دندان نهفته به طوری که در ظاهر صورت اشکالی ایجاد نشود، دندان خارج می‌گردد. بدیهی است که پس از تزریق بی حسی، بیمار جز مقداری فشار و احساس انجام کار، دردی نخواهد داشت. به ندرت ممکن است جراح به جهت وضعیت خاص دندان نهفته در رادیوگرافی و یا شرایط سیستمیک بیمار و وجود بیماری های خاص انجام این گونه اعمال را با هماهنگی به اتاق عمل موکول نماید.

 

نکته

لازم است توجه گردد تنها دندان های عقل نیستند که ممکن است دچار نهفتگی شوند بلکه این اتفاق ممکن است برای تمام دندان ها روی دهد. این دندان های نهفته باید توسط دندان پزشک متخصص از فک خارج شوند. در کلینیک ما این عمل توسط پزشکان متخصص بسیار مجرب انجام می‌شود و درد و تورم و صدمات حین عمل به استخوان فک به حداقل می‌رسد.

 

در موارد دیگر، اگر ترمیم یک دندان بسیار پوسیده و یا شکسته و ترک خورده امکان پذیر نباشد و یا اگر درمان ریشه ی یک دندان عفونی دچار شکست شده باشد و عملی و منطقی به نظر نرسد باید دندان را خارج کرد. دندان های بسیار لق که به بیماری لثه دچار هستند یا دندان هایی که کج روییده اند و در جویدن نقشی ایفا نمی‌کنند نیز کاندید کشیده شدن هستند.

 

مناسب ترین سن خارج کردن دندان عقل

بهترین سن برای خارج کردن دندان عقل از دهان، زیر ۲۰ سالگی است. البته در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی هم امکان خارج کردن آن‌ها وجود دارد، ولی پس از ۴۰ سالگی کشیدن دندان عقل دشوارتر می‌شود.اگر مقدار کافی از تاج دندان عقل در منطقه دهان ظاهر شده باشد و وضعیت مناسبی داشته باشد، کشیدن آن اغلب آسان است و نیازی به جراحی ندارد. اما در شرایط پیچیده‌تر، برای خارج کردن دندان عقل نیاز به جراحی است که بهتر است این کار توسط شخص متخصص و با وجود امکانات کافی انجام شود.

 

 

نحوه جراحی دندان عقل

برای جراحی دندان عقل برشی بر روی لثه انجام شده و در صورت نیاز مقداری از استخوان فک برداشته می‌شود. دندان عقل ممکن است به صورت یک تکه خارج شود و یا برای سهولت خروج از فک به قطعات کوچک‌تری تقسیم شده هر قطعه جداگانه خارج شود. در نهایت لثه ناحیه جراحی به کمک بخیه، بسته خواهد شد. به هر حال نکته مهم این است که برای جراحی و یا کشیدن دندان عقل، ناحیه مورد نظر کاملا بی‌حس می‌شود و شما اصولا دردی احساس نخواهید کرد. احساسی که شاید ناخوشایند به‌نظر برسد تنها نوعی احساس فشار است.

 

 

جراحی دندان عقل را به تعویق نیندازید !

دندان عقل در ناحیه‌ای است که عصب حسی صورت از آنجا عبور می‌کند و کمی‌بی‌دقتی می‌تواند سبب صدمه زدن به این عصب مهم شود. همچنین دندان عقل در منطقه‌ای است که شریان و ورید از آنجا عبور می‌کند و امکان افتادن دندان به کف دهان و نیاز به جراحی وسیع وجود دارد. با این حال هر چه سن بیشتر باشد، امکان خارج کردن دندان عقل سخت‌تر می‌شود ولی در سنین پایین‌تر، استخوان نرم‌تر است و دندان راحت‌تر خارج می‌شود.

 

 

مشکلات دندان عقل

اغلب افراد جامعه مشکلاتی با دندان عقل دارند. از جمله دردسرهایی که دندان‌های عقل روییده، نهفته و نیمه نهفته می‌توانند ایجاد کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تحلیل ریشه دندان آسیای دو

تضعیف استخوان فک توسط یک دندان نهفته

عدم استحکام مکانیکی استخوان فک در برابر ضربه

نامرتب شدن و در هم ریختگی بقیه دندان های فک

 

علائم مربوط به دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته اغلب با درد و دندان‌درد همراه است و ممکن است با علائم زیر همراه باشد

 

درد در فک پایین و کناره های صورت

تورم

لثه های خونی

دشواری در باز کردن فک

کرختی

سردرد

بوی بد دهان

مزه ناخوشایند در دهان موقع خوردن غذا

غدد لنفاوی متورم در گردن

 

جراحی دندان عقل

معمولاً هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است. گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در داخل فک نهفته می‌مانند. همچنین ممکن است قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر ‌شود، که در این صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود. دندان نهفته عقل دندانی است که از زمان رویش آن گذشته و به دلایل متعدد قادر نیست که در ردیف مناسب سایر دندانها قرار گیرد. چنین دندان عقلی ممکن است در بافت نرم یا سخت گیر کرده باشد. مشکلاتی که دندانهای نهفته عقل می‌توانند ایجاد کنند عبارت است از التهاب بافت نرم پوشاننده این دندانها که در اغلب موارد درارتباط با دندانهای نیمه رویش یافته اتفاق می‌افتد.

 

 

درباره‌ ما

کلینیک دندانپزشکی حضرت مهدی(عج) در اصفهان با بیش از 20 سال سابقه کاری و به پشتوانه تجربه و دانش بهترین دندانپزشکان مجرب و کادر آموزش دیده خود و برخورداری از متخصصان مجرب و همچنین استفاده از مرغوب‌ترین مواد دندانپزشکی و هزینه‌های مناسب و محیطی آرام و وسایل استریلیزه، آماده ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی به بیماران محترم می‌باشد.

برای آگاه شدن از طرح‌های کلینیک، صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

تماس با ما

آدرس:

اصفهان، خیابان آتشگاه، 100 متر مانده به بزرگراه شهید خرازی، روبروی بانک تجارت، کلینیک دندانپزشکی حضرت مهدی (عج)

هر روز از 8 صبح تا 11 شب

تلفن:

03137726644

03137726766

03137727475