لمینیت

لمینیت که اغلب برای سادگی آنرا لمینت می‌نامند که در اصل همان لمینیت درست می‌باشد و در زبان انگلیسی آنرا Porcelain veneers  می‌نامند. اگر در فکر عمل بینی هستید پیشنهاد ما اینست که اول به زیبایی دندانهایتان برسید و اگر راضی نبودید بعدا سراغ جراحی بینی پر درد و پر هزینه بروید. در بعضی موارد در این مرکز دیده شده که افراد بعد از انجام کار زیبایی دندان از جراحی دیگر اعضای صورت منصرف شدند.

 

لمینیت  شامل یک پوسته نازک سرامیکی (چینی)  به قطر ۵_4 دهم میلیمتر است که به ضخامت یک پوسته تخم مرغ است و با تراش خیلی کم و حداقل آسیب به دندان به کمک انواع باندهای رزینی، همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان میشود، روی دندان چسبانده می‌شود برای تغییر رنگ، شکل و یا سایز دندان که در کل برای زیباسازی دندان انجام می‌شود. مشابه این کار برای زیبایی ناخن هم انجام می‌شود که آنجا هم همین نام لمینیت را دارد.

 

به عبارت بهتر لمینیت به هر پوششی که بر روی سطحی قرار می‌گیرد تا معایب آن را بپوشاند و ظاهری زیبا ایجاد کند، گفته می‌شود. امروزه با پیشروفت در سرامیک های دندانی سرامیک هایی با استحکام بالا و ضخامت کم قابل ساخت می‌باشد که در بعضی از موارد نیاز به هیچ گونه تراشی ندارد.

 

یک تفکر غلط درمورد لمینیت این است که انجام لمینیت نیاز به تراش زیادی دارد ولی باید بدانیم که با توجه به پیشرفت در زمینه ساخت سرامیک های دندانی امکان انجام لمینیت با کمترین ضخامت نیز در حال حاضر وجود دارد. لمینیت ها در تمام طیف های رنگی دندان از کاملا مشابه رنگ دندان تا بسیار سفید وجود دارد و ایجاد فرم طبیعی به مهارت دندانپزشک و لابراتوار بستگی دارد.

این درمان بعضا توسط دندانپزشکان عمومی‌هم انجام می‌شود که البته بلامانع است ولی ترجیحا بهتر است این درمان توسط متخصص ترمیمی‌- زیبایی انجام شود که درمان با ظرافت و دقت لازم و با حداقل ریسک و آسیب انجام شود. دندانپزشک عکس رادیوگرافی از دندانها و فک شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که لمینیت درمان مناسبی برای شما میتواند باشد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینیت برای شما مناسب نیست، معمولا درمانهای دیگری مثل ونیر کامپوزیت ، ارتودنسی یا سفید سازی دندانها را به شما پیشنهاد می‌دهد.

 

انواع لمینت دندان و مزیت‌های آن

 

۱. لمینت سرامیکی

همانطور که از اسم این لمینت دندان پیداست جنس آن از سرامیک است. لمینت سرامیکی با نام پرسلن ونیر نیز شناخته می‌شود. در واقع این لمینت در آزمایشگاه از لایه نازک سرامیکی تولید شده است و سپس روی دندان تراشیده شده قرار داده می‌شود.

 

۲. لمینت کامپوزیتی

این نوع لمینت از جنس پلیمر است و رنگی مشابه با رنگ دندان دارد. برای تولید آنها نیاز نیست به لابراتوار فرستاده شوند و در مطب دندانپزشک ساخته می‌شوند. سپس بسته به نوع مشکل دندان از جمله فاصله‌های بین دندانی، بدفرمی‌و … در یک یا دو جلسه از طریق اشعه روی دندان قرار داده می‌شوند. برای انجام این روش به قالب گیری و حتی در برخی موارد به تراشیدن دندان نیازی نیست.

 

۳. لمینت دندان بدون تراش

از آنجا که لمینت‌های تراش نخورده بسیار نازک هستند در این روش به تراشیدن مینای دندان نیازی نیست. با وجود اینکه این روشی غیر تهاجمی‌است اما برای ساخت باید به لابراتوار ارسال شوند. در نتیجه این روش تقریبا ۴ هفته زمان می‌برد.

 

مزایای لمینیت دندان

از آنجا که لمینیت برای هر فرد بطور خصوصی و برای خود شخص ساخته میشود، بنابراین تشخیص لمینیت از دندان طبیعی سخت است و بسیار طبیعی به نظر میرسد. مهمترین مزیت لمینیت سرامیکی، استحکام بالا و مقاومت بسیار عالی نسبت به تغییر رنگ میباشد. مثلا در اثر خوردن چای یا قهوه تغییری در رنگ آن ایجاد نمی‌شود

 

معایب لمینیت

ساخت لایه چینی یک کار زمانبر است و حدودا یک هفته به طول می‌انجامد و بیمار برای اینکار باید صبر کند. لمینیت باید به درستی چسبانده شود و عوامل مخرب که دندان را خراب کرده بودند، از بین رفته باشد. علیرغم مقاومت خوب لمینیت، این لایه چینی می‌تواند شکننده هم باشد. ضمنا لمینیت نباید تحت فشار باشد همانطور که دندان هم نباید باشد. شما باید از جویدن ناخن‌ها، شکستن یخ با دندان و یا بازکردن در بطری با دندانهایتان خودداری کنید.

 

نگهداری از لمینیت

نگهداری از لمینیت خیلی شبیه به حفظ و نگهداری دندانهای طبیعی است با همان روشهای مسواک زدن و … معمولا دندانپزشکان شما را به استفاده از خمیردندانهای دارای فلوراید و مسواک نرم توصیه می‌کنند. شما باید یک هفته بعد از نصب لمینیت به دندانپزشک مربوطه مراجعه کنید برای چک کردن کارکرد لمینیت و واکنش دهان شما به آن. اگر شما هیچ مشکلی هم نداشته باشید، باز هم بهتر است این ویزیت بعد از یک هفته برای اطمینان از سلامتی دندانها و دهان شما، انجام شود.

اگر شما عادت به ساییدن دندانها (دندان قروچه) و یا فشار دادن دندانها دارید، دندانپزشک به شما یک محافظ دندانی خواهد داد که دندانهای شما را مخصوصا در خواب محافظت کند. بعد از آن هم چند وقت یکبار به دیدار دندانپزشک بروید، چرا که لایه چینی بهتر است که بعد از مدتی براق سازی شود.

 

درباره‌ ما

کلینیک دندانپزشکی حضرت مهدی(عج) در اصفهان با بیش از 20 سال سابقه کاری و به پشتوانه تجربه و دانش بهترین دندانپزشکان مجرب و کادر آموزش دیده خود و برخورداری از متخصصان مجرب و همچنین استفاده از مرغوب‌ترین مواد دندانپزشکی و هزینه‌های مناسب و محیطی آرام و وسایل استریلیزه، آماده ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی به بیماران محترم می‌باشد.

برای آگاه شدن از طرح‌های کلینیک، صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

تماس با ما

آدرس:

اصفهان، خیابان آتشگاه، 100 متر مانده به بزرگراه شهید خرازی، روبروی بانک تجارت، کلینیک دندانپزشکی حضرت مهدی (عج)

هر روز از 8 صبح تا 11 شب

تلفن:

03137726644

03137726766

03137727475