پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در اثر تجمع باکتریایی و میکروبی بر روی دندانها ایجاد می‌شود. این میکروبها با ترشح اسید و موادی که موجب آسیب به مینای دندان می‌شوند روند پوسیدگی دندان را آغاز می‌کنند. این میکروبها و مواد اسیدی می‌توانند همراه با مواد غذایی باقیمانده در دهان و با ترکیب با بزاق، ماده ای بنام پلاک ایجاد کنند که به دندانها چسبیده و موجب پوسیدگی شوند.

 

این پوسیدگی معمولاً در شیارهای سطح جونده، سطوح بین دندانی و ناحیه اتصال دندان و لثه که برای رشد میکروب ها بسیار مناسب می‌باشند، اتفاق می‌افتد.

 

هنگامی‌که یک دندان پوسیده می‌شود، می‌تواند در محل پوسیدگی ایجاد درد، حساسیت به سرما و گرما، مواد ترش و شیرین و تغییر رنگ (قهوه ای تا سیاه) و نرمی‌دندان بشود.

 

در موارد شدیدتر می‌توانیم شاهد ایجاد سوراخ در دندان باشیم.

 

همچنین پوسیدگی یکی از عوامل مهم بوی بد دهان می‌باشد.

 

تشخیص پوسیدگی دندان

در معاینات و چکاپ دوره ای، اغلب پوسیدگی های دندانی قابل تشخیص می‌باشند. تغییر رنگ، حساسیت، نرمی‌هنگام معاینه و تصویربرداری با اشعه ایکس از روش ها تشخیص پوسیدگی دندان می‌باشد.

 

درمان پوسیدگی دندان

 

روش اول: فلورایدتراپی

اگر پوسیدگی دندان در مراحل اولیه خود باشد و ما شاهد لکه های سفید رنگ بر روی دندان باشیم، امکان توقف پوسیدگی با استفاده از فلوراید تراپی و روشهای دیگر ممکن است. اما اگر پوسیدگی در مراحل پیشرفته باشد و موجب آسیب مینای دندان شده باشد، برگشت پذیر نیستند.

 

روش دوم: ترمیم دندان

ترمیم، درمان اصلی پوسیدگی دندان می‌باشد. دراین روش بعد از برداشتن ناحیه پوسیده شده که معمولاً به رنگ قهوه ای تا سیاه می‌باشد، از موادی مانند آمالگام که ترکیبی از نقره، قلع، روی، مس و جیوه می‌باشد و یا مواد همرنگ دندان (کامپوزیت) استفاده می‌شود.

 

آمالگام نسب به کامپوزیت، استحکام بیشتر و هزینه کمتری دارد اما با رنگ دندان‌ها مطابقت ندارند.

 

روش سوم: روکش دندان

روکش دندان در دو نوع PFM و زیرکونیا (سرامیکی) هستند. روکش دندان زیرکونیا ظاهر طبیعی تر، استحکام و کیفیت بیشتری دارد و توسط لابراتوار بعد از قالب گیری، ساخته شده و بعد از برداشتن پوسیدگی دندان در محل تعیین شده قرار داده می‌شوند.

 

روش چهارم: عصب کشی و درمان ریشه‌ها

درصورت عمیق بودن پوسیدگی دندان و تخریب مینا و عاج دندان و نفوذ پوسیدگی دندان بر پالپ دندان نیاز بر عصب کشی دندان می‌باشد که در بخش درمان ریشه بطور کامل توضیح داده شده است.

 

روش پنجم: کشیدن دندان پوسیده

درصورتی که عمق پوسیدگی دندان بصورتی باشد که حتی با درمان ریشه و عصب کشی قادر بر حفظ دندان پوسیده نباشیم، دندان پوسیده شده، کشیده می‌شود.

 

برای جایگزینی دندان کشیده شده، روشهای مختلفی از جمله ایمپلنت دندان، کاشت دندان ثابت، پروتز دندان متحرک و روش بریدج وجود دارد که در دیگر صفحات سایت، بطور کامل توضیح داده شده اند.

 

درباره‌ ما

کلینیک دندانپزشکی حضرت مهدی(عج) در اصفهان با بیش از 20 سال سابقه کاری و به پشتوانه تجربه و دانش بهترین دندانپزشکان مجرب و کادر آموزش دیده خود و برخورداری از متخصصان مجرب و همچنین استفاده از مرغوب‌ترین مواد دندانپزشکی و هزینه‌های مناسب و محیطی آرام و وسایل استریلیزه، آماده ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی به بیماران محترم می‌باشد.

برای آگاه شدن از طرح‌های کلینیک، صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

تماس با ما

آدرس:

اصفهان، خیابان آتشگاه، 100 متر مانده به بزرگراه شهید خرازی، روبروی بانک تجارت، کلینیک دندانپزشکی حضرت مهدی (عج)

هر روز از 8 صبح تا 11 شب

تلفن:

03137726644

03137726766

03137727475